„S přestavbou domků, které jsme od majitelů vykoupili za 460 tisíc korun, na památkové začneme ještě v lednu,“ informoval hlucký místostarosta Antonín Kočí. Rekonstrukce podle něj vyjde na zhruba pět milionů korun, přičemž 4,6 milionu zaplatí z dotací.
Oprava se dotkne interiéru i exteriéru obou stavení. „Obvodové zdi zůstanou zachovány. Uděláme ale nové stropy, podlahy, okna a případně některé další úpravy. Bez zásahu nezůstanou ani dvorky,“ popsal Kočí.
Jakmile utichne stavební ruch, pustí se do jejich vybavování. V jednom z domků by rádi vybudovali muzeum. „Máme spoustu dobových materiálů, různé nářadí, stroje a další věci. Tyto předměty bychom tam rádi umístili,“ nastínil částečně plány místostarosta. Své zázemí by tam měly najít historické předměty, které městu darovali lidé, ať už místní či přespolní.
Další část vznikajících prostor by měla patřit například krojům. „V jednom ze stávajících památkových domků máme nedostačující místo pro expozici krojů. Rádi bychom proto nyní vybudovali větší místnost určenou k těmto účelům,“ dodal Kočí.
Památná hlucká stavení by však neměla sloužit jen očím návštěvníků, ale také ke kulturním a především folklorním účelům.
„Jsem rád, že se domky rozrostou. Mám rád folklor a jsem si jistý, že prostornější dvůr bude přát různým lidovým akcím, které se tam konávají. Při vaření, fašanku, besedě u cimbálu a dalších programech je stávající dvoreček nedostatečný, nedá se tam ani hnout. Ponovu by se mohly tyto akce konat třeba i častěji,“ vyjádřil svůj názor Hlučan a nadšený folklorista Štěpán Mitáček, který v Klebetově nechybí na žádné folklorní akci.
Kladný názor má i hlucký místostarosta Miroslav Jelének. „To, že památkových domků přibude, vidím jako přínos pro město,“ konstatoval místostarosta.
Veškeré rekonstrukční práce spojené s rozšířením hlucké památkové zóny by měly být dokončeny do konce letošního července. Domky budou slavnostně představeny veřejnosti na hlucké hody, které se uskuteční 8. srpna.
Památkové domky v Hluku pochází ze 13. století. Obyvateli těchto prostých příbytků byli převážně rolníci.