„Před dvaceti lety jsme otápěli byt elektrickými kamny. Když elektřina výrazně zdražila, koupili jsme si plynový kotel a začali topit ekologicky. Plyn ale také rapidně zdražil, takže jsme si koupili krbová kamna na dřevo a otápíme jimi celý dům,“ uvedl Staroměšťan Tomáš Maňásek s tím, že podobně se chovají zejména lidé na vesnicích.

„Mám vdané dcery v Traplicích a v Jalubí a ty už také pochopily, že je mnohem levnější topit dřevem než plynem,“ podotkl Maňásek.

Topení dřevem se stává na Slovácku doslova hitem. Jenže dřevo v některých místech regionu je skoro nedostatkovým zbožím. Náporu zájemců o palivové dříví čelí i Lesní správa Buchlovice. „Palivové dříví v metrových délkách už několik let vůbec nevyrábíme. Obrovský zájem je ale také o samovýrobu dříví v mladých porostech do čtyřiceti let. Z celkové roční těžby můžeme letos do samovýroby zařadit maximálně 3760 kubíků dřeva,“ informoval buchlovický lesní správce Zdeněk Zálešák.

Lidé si podle něj musí dříví na vlastní nebezpečí pokácet, nařezat je na metrové kusy, vynést je k přibližovacím linkám a poskládat do měřitelných hrání. „Teprve po kontrolním příjmu a zaplacení si mohou dříví z lesa odvézt. Rozhodně ale všechny zájemce o samovýrobu letos neuspokojíme,“ prohlásil Zálešák.

K uspokojení nedojdou ani zájemci o dříví, kteří se obrátí na Lesní družstvo Osvětimany. „Těžbu v listnatých porostech máme pro letošní rok splněnu. Zbývá nám vytěžit několik desítek kubíků jehličnaté hmoty, ale o tu není ze strany lidí zájem. Zákazníkům jsme letos prodali 608 kubíků listnatých surových kmenů v celých délkách, ale také jsme jim v porostech po těžbách nabídli klest,“ objasnil zásobování obyvatelstva dřívím Miroslav Struha, ředitel družstva.

Zájemce o štípané palivové dříví z Uherskohradišťska uspokojuje po celý rok společnost Lesnictví Kohoutek z Tlumačova, která v minulých dnech zahájila provoz na pobočce v Buchlovicích.

„V celých nebo metrových délkách dříví nedodáváme. Nařežeme je ale na požadovanou délku, poštípeme a dopravíme v kontejnerech vozidly Avia až před dům. O štípané palivové dříví mají zájem zejména důchodci a podnikatelé, kteří nemají čas, aby si ho vyrobili v lese,“ informovala účetní společnosti Jana Kohoutková s tím, že firma je schopna dodat dříví do dvou dnů od objednání.