„Páleničářskou sezonu jsme odstartovali ve druhé polovině loňského srpna, zatímco v roce v roce 2019 to bylo už 18. července. Protože máme zapsané zájemce o pálení do 27. ledna, kvasy z modrého ovoce budeme proměňovat ve slivovici až do jeho konce,“ prozradil už 12 let vedoucí jalubské pálenice Jindřich Zapletal.
I když pomyslnou tečku za sezonou přeměny kvasů v destilát udělají v jalubské pálenici koncem ledna, rekordní sezonu tamního pěstitelského lihovaru z roku 1989, kdy se vypálilo 36 tisíc litrů absolutního lihu, rozhodně v právě končící sezoně nepřekonají.
„Zájemce o pálení ovocných kvasů, převážně z modrého ovoce, ale méně už z oskeruší, jablek a hrušek máme přihlášené do 26. ledna. Kromě nedělí pálíme každý den. Za směnu napálíme až 150 i více litrů absolutního lihu,“ řekl vedoucí buchlovické pálenice Jan Stockmann. Dveře se v buchlovické pálenici netrhly zejména v loňském listopadu a prosinci. Lidé tam totiž chtěli mít kvas vypálený do Vánoc.
„V minulé páleničářské sezoně jsme napálili 23 400 litrů stoprocentního alkoholu. Zda to bude po skončení současné sezony víc nebo méně, o tom bych nyní jen spekuloval,“ nechal se slyšet Jan Stockmann.
Do 31. ledna „pojede“ pálenice v Bojkovicích. „Začínali jsme vloni v polovině října a oproti předchozímu roku byla tato sezona mírně nadprůměrná,“ upřesnil vedoucí bojkovické pálenice Lubomír Křivda.
V Boršicích až do března
Až do půli března má objednávky na pálení kvasů ve své pálenici Zdeněk Halík v Boršicích u Blatnice. „Jedu od poloviny října a sezonu hodnotím za více než nadprůměrnou. Zatímco do Vánoc vozili pěstitelé převážně trnkové kvasy, nyní pálím převážně durancie nebo mix durancií a trnek,“ řekl Zdeněk Halík.
Přeměnu ovocných kvasů v 1300 litrů absolutního alkoholu ukončil v tupeské pálenici páleničář Stanislav Švec v pátek 14. ledna. „Technický dozor nám na pálenici zajišťoval už patnáctým rokem Vojtěch Buchtík,“ poznamenal předseda tupeských zahrádkářů Libor Vrána.
Tečku za páleničářskou sezonou pro zájemce z řad veřejnosti udělal o třetí lednové sobotě Jiří Mareček v lihovaru hotelu SKANZEN Modrá. Od listopadu napálil zákazníkům 2500 litrů absolutního lihu. Nyní už přeměňuje ovocné kvasy v destilát pro zmíněný lihovar.
Ve stejný den jako na Modré ukončili zpracování ovocných kvasů v Pěstitelské pálenici Kunovice.
„Kvasy byly přírodně cukernaté. Komu kvas dobře vykvasil, napálil z jednoho sta litrů až 15 litrů slivovice. V žádném případě by se do kvasu neměly dostat nahnilé a plesnivé kusy ovoce,“ vysvětlil páleničář František Vaněk. S šéfem pálenice Jiřím Šáchou se shodli na tom, že do švestkového kvasu přidávali někteří zahrádkáři trochu vody, aby ovoce v sudech dobře prokvasilo. Pokud tak neučinili, byly kvasy hodně tuhé.