Někde už dokonce začali. „Provoz jsme zahájili už minulou sobotu, zatím pálíme hlavně třešně,“ řekl zaměstnanec pěstitelské pálenice v Kunovicích Antonín Špaček. Aby zajistili plynulý chod, který bývá v sobotu a ve středu povětšinou od sedmé hodiny ranní do pozdního odpoledne, střídají se u kotlů dvě služby. Větší nápor však očekávají k podzimu, kdy začnou jejich zákazníci navážet zimní kvas.
Hlavní nápor přijde až na podzim

„Až přijde na řadu ,modré ovoce´, kterého se v regionu letos urodilo hodně, rozšíříme provoz na všechny dny včetně sobot a nedělí,“ sdělil Špaček. Dříve podle jeho slov v kunovické pálenici také sušili ovoce, ale z důvodu malého zájmu už ovocné plody nesuší. Zato však stále vaří švestková povidla.
V Bojkovicích se chystají na premiéru

Vůbec poprvé spustí začátkem srpna pálení letních kvasů v pěstitelské pálenici v Bojkovicích. Příčinou je hlavně fakt, že pálenice v blízkém okolí zahajují provoz později. „Máme přihlášeny zákazníky z Pitína, Přečkovic, Hostětína, Suché Loze a dalších obcí,“ vyjmenoval vedoucí bojkovické pálenice Ludvík Kuchař, který má s tímto druhem zpracování ovocných plodin dvacetileté zkušenosti.

„První sudy s ovocem začnou lidé navážet začátkem srpna. Nejvíce přihlášených máme kvasů meruňkových, sem tam třešňový nebo višňový,“ uvedl zase majitel několika pálenic v regionu Libor Skřivánek.

V Nedachlebicích ještě sezonu nezahájili, protože letního ovoce se v okolí údajně mnoho neurodilo. „Zájemce začneme zapisovat kolem dvacátého srpna,“ říká Josef Úšela.

„Podle poptávky potom zahájíme provoz,“ dodal majitel pěstitelské pálenice v Nedachlebicích.

Sezona většinou končí v zimních měsících, výjimečně se protáhne až k jaru. „Letní ovoce nemám, ale pěstuji švestky a durancie, ty se zpracovávají později.

Vypálenou slivovici používám pro svoji spotřebu, ale není jí mnoho,“ zmínil sadař z Uherskohradišťska, který si nepřál být jmenován.

Čtěte také:

Vlčnov otevře jedinečné muzeum pálenic