Zatímco prodávající v obchodě zákazníkovi padesátník neodpustí, spousta nakupujících si vrácené padesátihaléře ani nevezme.

„Zavazí mi v peněžence. Vždycky se mi tam hromadí, tak si je v obchodě zpátky radši nikdy neberu. Když s nimi zaplatím jízdenku v autobuse, řidiči se to nelíbí a už mi i nadal,“ vyjádřila se Vendula Angerová z Uherského Hradiště. Některým obchodníkům tyto mince zase až tak nevadí. Potřebují je totiž k vracení. „Když prodávám ovoce a zeleninu na váhu, často vyjde cena ne na celé koruny, ale na padesátníky. Díky tomu, že se jich lidé zbavují, kde můžou, musím jim je vracet já. Takže je potřebuji. Kdyby se ale zrušily úplně, nevadilo by mi to vůbec,“ prozradil Pavel Otruba, zelinář z Uherského Hradiště.

V bankách se s výměnami padesátihaléřových mincí setkávají téměř denně. Lidé je nechtějí, nebo se jim nahromadí v takovém množství, že už se s nimi nedá normálně platit. „Chodí k nám hlavně místní prodejci ze stánků a tabákových prodejen. Ti jich mívají opravdu hodně. Vyměňujeme jim je,“ prozradila Marie Králíková z Komerční banky v Uherském Hradišti. Podle zákona by se měly mince do padesáti kusů měnit bez poplatku. Jinak je minimální poplatek stokoruna. „My však obchodníkům do dvou až tří set kusů měníme padesátníky ještě zdarma. Jinak by se jim výměna ještě prodražila. O zrušení padesátníků se zatím neuvažuje,“ dodala Králíková.

V ulicích města Uherské Hradiště se ptaly redaktorky Slováckého deníku:

Vadí vám padesátihaléře? Chtěli byste je zrušit? Necháváte je u pokladny?

Jarmila Vysekalová, 52 let, Osvětimany, administrativní pracovnice


Určitě by se měly zrušit. V peněžence mi vadí, překáží. V obchodech si je od pokladny neberu.

Jakub Vojáček, 20 let, Bouzov, soukromý podnikatel


Radši bych je nechal zrušit, jsou zbytečné, nic si za ně nekoupím. Ať jsou jen koruny. V obchodech padesátníky nechávám.

František Oprchal, 21 let, Tábor, soukromý podnikatel


Padesátníky mi dost vadí, otravují mě. Taky se mi nelíbí, jak vypadají. Kdyby bylo na mně, už jsou zrušené.

Marika Lašková, 16 let, Ostrožská Nová Ves, studentka


Nevadí mi padesátníky. Od pokladen si je beru, pořád jsou to peníze. Když se zrušily desetníky, byla jsem ráda, ty byly moc malé. Akorát v autobusech mi řidiči nadávají, když jim zaplatím jízdenku i padesátníky.

Hlasující z ankety na www.slovacky.denik.cz

52 % – by je chtěli zrušit
8 % – je potřebují do mariáše
40 % – pořád jsou to peníze