„Vždycky jsme byli zvyklí hrát karty s padesátníky. Jedním z řešení bylo začít tyto mince sbírat, aby nám jich zůstalo co nejvíce. Stejně by jich však časem ubývalo. Rozhodli jsme se tedy, že až nám dojdou zásoby, začneme hrát s korunami,“ prozradil jeden z organizátorů karetních turnajů v Babicích Jiří Babáček.

Podle něj se však najdou i tací, kteří mají ještě schované zrušené desetihaléře a dvacetníky. „S takovými drobnými jsme v Babicích nikdy nehráli, ale je pravda, že někteří naši kolegové je sbírají a při hře používají,“ dodal Babáček s tím, že zrušení padesátníků bude mít samozřejmě vliv i na výši výher v kartách.

Ti, kteří nemají v okruhu svých známých takové hráče, kterým by padesátníky mohli věnovat, mohou zůstat v klidu. Banky budou mince vyměňovat až do příštího roku.

„Lidé se u nás padesátníků zatím nějak extrémně nezbavují. Zpátky do oběhu už žádné dávat nesmíme, a to ani mariášníkům,“ zasmála se pracovnice hradišťské pobočky Komerční banky Marie Králíková. Podle ní si budou moct lidé padesátníky i papírové dvacetikoruny v jejich pobočce vyměnit ještě rok po zrušení.

Změny v cenách nechystají ani nákupní střediska. „Ceny zboží budeme uvádět stále v haléřích jako po zrušení desetníků a konečná částka se bude zaokrouhlovat až u pokladny. Co bude stát do čtyřiceti haléřů směrem dolů, od padesáti haléřů směrem nahoru,“ řekla mluvčí Tesca Jana Matoušková.

Co se dalo koupit za padesátník
1914 – tři litry mléka a 0,25 kg másla
1924 – vuřt, rohlík a malé pivo
1934 – deset deka pražské šunky
1954 – malé pivo a rohlík
1964 – gulášová polévka
1974 – kopeček zmrzliny nebo eskymo
1984 – Rudé právo nebo jiný deník
1994 – zápalky
2004 – nic