Počet nemocných, vyžadujících nemocniční péči ale v posledních dnech zvolna narůstá. Zdravotnická zařízení napříč krajem proto vyzývají pacienty i návštěvy, aby nosili respirátory a dodržovali hygienická opatření. Totéž doporučili už v minulém týdnu také krajští hygienici. Jejich doporučení se vztahuje také na zařízení sociálních služeb.

„Od začátku července se ve Zlínském kraji, stejně jako v jiných částech České republiky, zvyšuje počet nemocných onemocněním covid-19,“ zdůvodnila doporučení ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Jana Hošková.

Zatímco na začátku prvního týdne letních prázdnin bylo v kraji 35,9 nemocných na 100 tisíc obyvatel týdně, v posledních dnech už nemocnost dosáhla více než 90 nemocných na 100 tisíc.

„Je to dáno jednak vysokou virulencí viru, tj. schopností se šířit, ale také velkým pohybem lidí, kteří si užívají prázdnin v zahraničí i v tuzemsku na různých hromadných akcích,“ vysvětlila Hošková.

Ve Vsetínské nemocnici bylo na konci uplynulého pracovního týdne hospitalizováno šest lidí s covidem. Nemocnice proto vyzvala pacienty k používání ochrany úst a nosu – respirátorů FFP2. Žádost míří i na příbuzné: ti, kteří mají příznaky respiračního onemocnění, mají návštěvu v nemocnici odložit.

„Doposud neomezujeme návštěvní dobu jen za předpokladu, že budou dodržována hygienická pravidla známá z předchozích vln epidemie,“ uvedl náměstek pro léčebnou péči Martin Metelka.

Nedělní dopravní nehody ve Zlínském kraji. Vsetín
Nedělní nehody v kraji: zraněný motorkář, řidička s malým synem i auto na střeše

V Nemocnici AGEL Valašské Meziříčí je k dnešnímu dni (pondělí 25. července) s covidem hospitalizováno jedenáct pacientů.

„Deset jich je v péči zdravotníků na standardním oddělení, jeden pacient je pak na JIP. Nemocnice má pro covid pacienty v současné době vyčleněná dvě oddělení,“ informoval mluvčí zdravotnického zařízení Adam Knesl.

Co se týče omezení, v meziříčské nemocnici aktuálně platí zákaz návštěv na Oddělení následné péče I. Platí rovněž doporučení všem pacientům, kteří čekají v nemocnici na vyšetření s dalšími pacienty (chirurgická ambulance, interní příjem, urologická ambulance), aby nosili ústenky či respirátory.

V Uherskohradišťské nemocnici se aktuálně starají o 27 pacientů s onemocněním covid-19. Všichni jsou na standardních odděleních, to znamená, že nevyžadující intenzivní péči.

„V pátek (22. 7.) to bylo čtrnáct pacientů s onemocněním covid-19. Takže číslo narůstá,“ uvedla Adéla Polehňová z Uherskohradišťské nemocnice.

K lékaři i na návštěvu s respirátorem

I zde na základě doporučení Krajské hygienické stanice prosí pacienty o nošení respirátoru v maximální možné míře ve všech ambulantních provozech nemocnice. Doporučení platí také pro návštěvy pacientů na lůžkových odděleních.

Covidových pacientů přibylo přes víkend také v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Oproti pátečním třiadvaceti se v pondělí tamní zdravotníci starali už o 27 pacientů. Na jednotce intenzivní péče jsou dva z nich.

„Případů postupně přibývá, stejně jako v celé ČR, není to ale nic skokového. S ohledem na doporučení Hlavního hygienika ČR ohledně nošení ochrany dýchacích cest pro personál, pacienty a návštěvy i naše nemocnice doporučuje použít při návštěvě ambulancí a lůžkových oddělení respirátor FFP2,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Návštěvy prozatím ve zlínské Baťově nemocnici nijak omezené nejsou.

„Jen žádáme příbuzné pacientů, kteří se na návštěvu chystají a necítí se dobře, případně mají příznaky respiračního onemocnění, aby návštěvu v nemocnici odložili,“ uzavřela Dana Lipovská.