K poleptání jícnu dvou pacientů došlo podle dostupných informací při vyšetření zažívacího traktu na interně v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Nemocniční personál zaměnil při přípravě výkonu sterilní roztok za louh.

Endoskop, který se při zákroku zasouvá do zažívacího traktu, dezinfikovali omylem právě louhem, který pak rozleptal pacientům jícen. Starší žena zemřela, druhý pacient zůstává v péči lékařů na ARO (Anesteziologicko - resuscitační oddělení).

„Vyšetřujeme úmrtí v krajské nemocnici,“ potvrdila mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Policisté se trestním oznámením na neznámého pachatele zabývají již od pondělí.

Podali ho rodinní příslušníci ženy, která 21. března ve zlínské nemocnici zemřela.

Podle předsedy představenstev nemocnic Zlínského kraje Radomíra Maráčka ale v tuto chvíli není jasné, že úmrtí pacientky má přímou souvislost se záměnou roztoků.

Chyba se smrtí nemusí souviset

„Pacientka byla těžce nemocná a úmrtí může, ale nemusí s incidentem souviset. Druhý pacient je při vědomí a není v kritickém stavu,“ uvedl v pátek Maráček.

„Zatím vůbec netušíme, proč k záměně došlo. Provoz musí jet dál, jsou objednaní pacienti,“ vysvětlil náměstek léčebné péče Jozef Macko.

Oddělení funguje 10 let a podle jeho slov jde o první takto vážný incident. Lékaři s tím podle něj nemají nic společného, roztoky nechystají. Chyba se podle slov lékařů stala pravděpodobně při přípravě vyšetření.

„Učinili jsme všechna opatření, abychom zabránili výskytu dalších možných chyb,“ uvedl Radomír Maráček.

„Látky, které by mohly být zaměněny, jsme znovu identifikovali a zřetelně označili, aby k podobné chybě nemohlo dojít,“ ujistil Maráček.

Mluvčí nemocnice Egon Havrlant potvrdil, že policie nemocnici za základě podaného trestního oznámení kontaktovala.

„Předali jsme jí požadované informace a dokumenty,“ uvedl.

Další podrobnosti ale vzhledem k probíhajícímu šetření sdělit nemůže.

Policie nařídila pitvu

Příčiny úmrtí odhalí až soudní pitva, kterou už policie nařídila. Diskutovanými faktory jsou nepozornost, přepracovanost, nezkušenost, ale i nedostatek personálu.

„Je nám to nesmírně líto. V tuto chvíli čekáme na vyjádření policie k šetření,“ uvedla za kraj jakožto zřizovatele nemocnice mluvčí Adéla Kousalová.

Kriminalisté zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti a zjišťují veškeré informace, které se k tomuto případu vztahují.

„Budou zejména zkoumat, zda se na úmrtí ženy podílela další osoba,“ připustila Monika Kozumplíková.

Úkony trestního řízení si podle jejích slov také vyžádají vyhotovení dalších nezbytných odborných vyjádření.

ENDOSKOPIE:

Jde o lékařskou metodu umožňující přímé prohlédnutí vnitřních tělesných dutin nebo orgánů pomocí speciálního optického přístroje, tzv. endoskopu. Většinou jsou endoskopy zaváděny přirozenými otvory a vedeny přirozenými cestami, takže při vyšetření nedochází k narušení orgánu. Jejich zavedení tak umožnilo řadu vyšetření, která by dříve vyžadovala operační zákrok. Také se postupně rozšiřuje spektrum léčebných výkonů, které lze endoskopicky provádět, a pacienti jsou tak ušetřeni náročnějších otevřených chirurgických výkonů. K takovým vyšetřením patří např. Gastroskopie (vyšetření žaludku), enteroskopie (vyšetření tenkého střeva), kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva), bronchoskopie (vyšetření dolních cest dýchacích).

Nedbalostní trestní čin

Podle zlínského advokáta Miloslava Jančíka, v případě, nedbalosti, která má za následek úmrtí, (v tomto případě pacienta), jde o nedbalostní trestný čin.

Jeho právní kvalifikace je srovnatelná s usmrcením při autonehodě. Poškození – blízcí příbuzní (děti, rodiče, manžel, manželka, sourozenci) mají nárok na odškodnění podle ustáleného judikátu zhruba půl milionu korun na osobu. Vzdálenější příbuzní (bratranci, sestřenice, teta, strýc), kteří prokáží újmu, mají nárok okolo 250 tisíc korun.

U druhého pacienta, který je ve vážném stavu, se právní situace začne řešit, až se jeho zdravotní stav ustálí. V případě vážného poškození zdraví způsobeném nedbalostním jednáním v nemocnici má nárok na odškodnění.

Pokud jakýkoliv pacient v příčinné souvislosti zemře, mají nárok na újmu jeho blízcí.

Jestliže orgány činné v trestním řízení, které se úmrtím pacienta v KNTB zabývají, prokáží úmyslný trestný čin, může se jednat o zločin úmyslného ublížení na zdraví až v krajním případem vraždy. Tíže odškodnění tak zřejmě půjde za pachatelem. (zav)