„Jsme velmi rádi, že naše pozvání na ples s přislíbením účasti na předtančení s vše slibujícím názvem česká beseda přijali mladí krojovaní hosté z Bukovan, Bzence, Kyjova a Ostrožské Lhoty. Spolu s nimi zahájili krojový ples úvodním nástupem také krojovaní z Vlčnova, Ostrožské Nové Vsi, Velké nad Veličkou a Uherského Hradiště,“ řekla v úvodu bálu Terezie Vlachynská.

Dodala, že samozřejmě i domácí chasa z Babic. Cílem pořadatelů bylo, aby na plese vládla příjemná atmosféra, radost z tance a vzájemné společné veselí všech jeho návštěvníků.

Velehradský rodinný karneval se maskami dětí i dospělých jen hemžil
Velehradský rodinný karneval se maskami dětí i dospělých jen hemžil

„K tanci a poslechu vyhrávala po celý večer v hlavním sále, a to až do brzkých nedělních ranních hodin dechová hudba Mistříňanka. V patře nahoře zpříjemňovala plesovou náladu cimbálová muzika Oskoruša.“ informoval Adam Peterka.

Ples s českou besedou zatancovala v 21.30 hodin na nablýskaném parketu dvě kolečka krojovaných po čtyřech párech z Kyjova a dvě z Babic, jedním kolečkem se představili taneční páry z Bukovan, Bzence a Ostrožské Lhoty.

„To, co pořadatelé, hodová chasa, před plesem slibovali, tedy bohatý a pestrý program, velkolepou podívanou na kroje a tance, výbornou dechovku i cimbálovku, ale také bohatou tombolu, to všechno splnili,“ popsala pocity z báječného krojového plesu Martina Horňáková, starostka Babic.

Školák ve slušivé flanelce prezidenta Petra Pavla zpestřil vážanský karneval
Školák ve slušivé flanelce prezidenta Petra Pavla zpestřil karneval v Újezdci

Spokojení s průběhem české besedy, která rozpumpovala krev v žilách návštěvníků krojového bálu, byl Jiří Čevela s Petrou Obdržálkovou, mající nácvik české besedy takzvaně pod palcem.

A jaký je rozdíl mezi českou a moravskou besedou? Tanec česká beseda je laděn do českého tanečního stylu. Tedy skočných polek a pomalejších valčíků. Moravská beseda je svižnější, s pravou moravskou polkou, která je pomalejší a nesená.

„Po předtančení besedy začal prodej losů do tomboly a na šťastlivce s výherními papírky čekaly bohaté ceny, které si mohli vyzvednout v čase od půl hodiny před půlnocí,“ sdělila návštěvníkům v krojích i v civilu Terezie Vlachynská.

Babický krojový ples nabídl návštěvníkům zajímavou a ničím neochuzenou podívanou. Sál kulturního domu hýřil krásnými kroji, do nichž se na několik hodin nastrojili mládenci, děvčice, ale i ti z té trochu starší generace, kteří chtěli domácím i přespolním ukázat, co krásy Babice v krojích tají.