V souladu s usnesením tamního zastupitelstva dokončila v pondělí slušovická firma na nevyužívaném obecním pozemku Holíška výsadbu 1700 hrušní odrůd Williamsova a Konference. Kromě toho zaměstnanci obce zasadili sto pět kusů tradičních a krajových odrůd ovocných stromů.

Obec v čele se starostou Vratislavem Němečkem věnuje svému okolí velkou pozornost. Svědčí o tom i ocenění, jenž se Nedachlebicím dostalo před dvěma lety v rámci soutěže Vesnice roku. Nedachlebice byly poctěny zelenou stuhou za péči o životní prostředí a dodržování ekologických zásad.

„Ani po zmíněném ocenění jsme nesložili ruce v klín. Každý rok obohatíme obecní pozemky o tradiční odrůdy ovocných stromů. V minulých dnech to bylo 105 stromů panenských jablek, kožušek, jaderniček, hrušek máslovek, třešní a oskeruší,“ svěřil se první muž Nedachlebic.

Nepokrytě dal najevo radost nad tím, že v ještě donedávna zabuřenělé a nevyužívané lokalitě Holíška, se letos na jaře zazelená sedmnáct stovek hrušní, které by za pár let měly do obecní kasy přinášet finanční injekce.

„O hrušně i pozemek, který už nebude obecní popelkou, se bude starat slušovická firma. Stromy by měly přinést první úrodu už ve druhém roce svého věku a od třetího pak pravidelně. Patnáct procent z výnosu hrušek bude putovat do pokladny naší obce,“ rozhlašuje nadšeně starosta.

Zdeněk Skalička