Její dnes tříletý vnuk zhruba před rokem a půl po návštěvě kojeneckého plavání onemocněl takzvanými dětskými bradavičkami. „Byla bych ráda, kdyby vedle zdůrazňování výhod kojeneckého plavání zazněla i negativní stránka. Riziko nemoci tu zkrátka je a nelze před ním zavírat oči,“ vysvětluje svůj postoj Sitová.
Záleží na imunitě
Fakt, že virové onemocnění mohou děti z vody v bazénu získat, potvrzuje i kožní lékařka Jitka Červinková. „Je to jeden z nejčastějších problémů u dětí i dospělých. Jedná se o přenosné onemocnění, a tak právě místa, kde se hromadně koupou lidé, je pro získání nemoci jako dělané,“ říká lékařka. A dodává, že chránit se je prakticky nemožné. „Je to dáno imunitou konkrétního člověka. Děti ji mají citlivější, stejně jako pokožku. Pak je to na instruktorovi kurzu plavání, zda všechny děti dostatečně prohlédne a také na rodičích, zda u nich převáží rizika či výhody plavání s dětmi,“ informuje Červinková.
Zobecňování prý není na místě
Jitka Slivečková z Baby klubu Uherské Hradiště, který plavání kojenců už několik let organizuje, však před zobecňováním tohoto problému varuje. „Záleží na technologii bazénu, úpravě vody, dokonce i pracích prášcích, potravinách, kam miminko položíte a mnoha dalších faktorech. V našich kurzech jsme se setkali pouze s ekzémy, ty ale mají děti už vrozené a voda je jen rychleji pomůže odhalit. Pak musí posoudit dětský lékař, zda je s tímto problémem koupání vhodné,“ říká instruktorka plavání kojenců. Veskrze dobrou zkušenost s kurzy pro nejmenší plaváčky má i maminka dnes dvouleté dcery Viktorky Adéla Kotková z Uherského Hradiště.
„S maličkou jsme chodívaly plavat pravidelně a žádný problém jsme nezaznamenaly. Občas slyšíte od úzkostlivých matek i některých lékařů názor, že by se děti měly před vodou chránit. U nás byly ale největším problémem pouze hovínka v bazénu. Na ta tam ale byla speciální síta,“ dodává s úsměvem mladá maminka. Ředitel aquaparku v Uherském Hradišti Vlastimil Skála uvedl, že proti virovým onemocněním dělají zaměstnanci vodního světa maximum.
„Každý den po skončení provozu provádíme dezinfekci veškerých bazénových prostor a ploch. Může se jednat se o případného nezodpovědného návštěvníka, který o tomto onemocnění ví a přesto bazén navštíví. U nás jsme se ale prozatím s žádným větším problémem nesetkali,“ uvádí Skála a dodává, že pokud by některý z plavců u sebe virové onemocnění zpětně zjistil, ocenilo by vedení aquaparku ohlášení tohoto stavu. „Pak bychom mohli například ve spolupráci s hygienou provést nápravné opatření o změně provozního a bezpečnostního řádu,“ uzavírá Vlastimil Skála.
Petra Kučerová