Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevřené brány zvou do tří kostelů na Slovácku

Slovácko - Široká veřejnost si může na Slovácku až do konce září prohlédnout s vyškolenými průvodci tři významné sakrální památky.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Projekt Otevřené brány zkvalitnil kulturní nabídku Velehradu.Foto: DENÍK / Zdeněk Skalička

Jsou jimi trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě, patřící k nejvýznamnějším poutním místům v České republice, farní kostel svatého Františka Xaverského v Uherském Hradišti a kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě.

Příležitost jim k tomu dává druhý ročník projektu Otevřené brány, na němž se podílí Zlínský kraj, Arcibiskupství olomoucké, farnosti, města a obce regionu. „Pilotní část projektu, v níž bylo zkušebně v průvodcovském režimu zpřístupněno devět kostelů v kraji, velmi úspěšně proběhla od počátku května do konce září loňského roku. Na základě značného zájmu návštěvníků se Zlínský kraj rozhodl v projektu nejen pokračovat, ale zpřístupnit veřejnosti s bezplatnou průvodcovskou službou dalších devět chrámů,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu, cestovní ruch a církve Jindřich Ondruš.

Jedním z těch devíti nově zpřístupněných sakrálních památek na Slovácku je uherskobrodský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. „Potěšilo nás, že právě náš kostel na náměstí byl zařazen mezi těch osmnáct chrámů v kraji, v nichž je seznamují s jejich historií vyškolení průvodci. Fundovaný výklad dá návštěvníkům mnohem víc, než kdyby si kostel jenom prošli,“ potvrdil první muž Uherského Brodu Ladislav Kryštof. Netajil se tím, že už nějaký rok zajišťuje městské informační centrum průvodcovskou službu v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie.

„Škoda jen, že zatím se s průvodcem do kostela na našem náměstí dostanou lidé jen o víkendech. Ve všední dny v něm není průvodcovská služba zatím zajištěna. Možná o tom ani lidé nevědí, že by se v sobotu a v neděli od vyškolených průvodců mohli něco o historii našeho chrámu dozvědět,“ neodpustil si poznámku Broďan Jaroslav Němeček.

Slovy chvály na projekt Otevřené brány nešetřil hradišťský a velehradský farář Petr Dujka a Petr Přádka. Oba pochválili činnost proškolených a erudovaných průvodců. „Kostelem Františka Xaverského jich návštěvníky provází osm. Ovládají cizí jazyky, mají ke kostelu vztah a hodně toho vědí o jeho historii,“ potvrdil farář Dujka. Stovky turistů už provázel hradišťským kostelem Vladimír Kaška, který se v něm setkává převážně s lidmi, majících o dějiny chrámu zájem. „Podněcuje mě to k dalšímu sebevzdělávání o historii farního kostela i města,“ svěřil se Kaška.

Stejného názoru je i průvodkyně velehradskou bazilikou Ludmila Cigošová. Lidé středního a seniorského věku, ale i turisté ze zahraničí se živě zajímají o události, týkající se baziliky a bývalého velehradského kláštera. „Ne vždycky jsou při výkladu ukázněny některé děti školou povinné nebo i středoškoláci. Mnohdy za mými zády dělají různé posuňky, výklad neposlouchají a vyrušují ostatní. Hoši odmítají při vstupu do kostela sundat čepice, nebo vstupují do míst, kam to není dovoleno,“ nadhodila bez okolků Cigošová.

Potřeba průvodců s sebou přinesla vznik několika desítek pracovních míst především pro znevýhodněné skupiny uchazečů o zaměstnání. Zlínský kraj na úhradu jejich mezd přispěl částkou 310 tisíc korun. „Římskokatolické farnosti v naší obci jsme poskytli padesát tisíc korun jako neinvestiční dotaci na honoráře průvodců,“ nechal se slyšet starosta Velehradu Stanislav Gregůrek. „Rada města Uherské Hradiště odsouhlasila i letos projekt Otevřené brány s pravidelnou otevírací dobou farního kostela šest dnů v týdnu. Vloni i letos na projekt přispěla 50 tisíci korunami,“ potvrdila tisková mluvčí města Petra Zemčíková.

Projekt Otevřené brány kostelů, který jako první v Česku vznikl ve Zlínském kraji, si pochvaloval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Je dobré, když jsou kostely veřejnosti otevřeny. Lidé kolem nich jenom nechodí, ale mohou v nich objevovat poklady duchovní i umělecké. Bylo by škoda, kdybychom toho neuměli využít,“ řekl arcibiskup Graubner.

Čtěte také:

názor šéfredaktora Slováckého deníku Pavla Bohuna Změní průvodci v chrámech nahlížení veřejnosti na církevní stavby?

Autor: Zdeněk Skalička

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Medici zodpovídali otázky ohledně osteoporózy

FOTOGALERIE / Na čtyřech místech Uherského Hradiště mohli lidé ve čtvrtek potkat studenty medicíny. Ti tam prováděli osvětu u příležitosti světového dne boje proti osteoporóze, který se slaví 20. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení