Na rozsáhlou rekonstrukci totiž městská kasa nemá ani náhodou peníze. Své miliony ale k záchraně statku, jehož zdi se již teď na mnoha místech trhají, nabídl majitel lhotské firmy Aloko Miroslav Šuránek. Již dříve proto vystoupil s žádostí o odkoupení objektu o 6600 metrech čtverečních. „Chtěl bych zde udělat zázemí pro rodiče s dětmi, kavárnou, parkem, kadeřnictvím. Nebráním se ani návrhu města přidat apartmány ve slováckém duchu, přestěhovat sem knihovnu a základní uměleckou školu, hlavně však zřídit ekologickou kotelnu na spalování slámy,“ prohlásil v září podnikatel s hliníkovými konstrukcemi.

Jenže zastupitelé tento týden plány pozměnili. Jedna část budovy má sloužit jako domov pro seniory, jehož zřízení by se měl ujmout kraj. Kotelnu pak město postaví z dotačních peněz. K odprodeji určená část pro podnikání a kulturu se tak smrskla na pouhých čtyřicet procent dvora.

„Měl jsem jiný záměr. Představoval jsem si spíše společenské a kulturní centrum. Takto je to domov pro seniory, kotelna a nějaký malý prostor pro knihovnu a podnikání. Nevím, co si o tom mám myslet,“ uvedl včera Šuránek. Dodal ale, že záležitost rozhodně není dořešená a že jej čeká další kolo jednání s vedením města.

Na projednávání byli přítomni také podnikatelé Trubačíkovi. Ti projevili zájem se na projektu spolu s Šuránkem podílet. „I o tom budeme dále jednat. Není to otázka měsíce, ale spíše půl roku,“ dodal Šuránek.

V Penkově dvoře se má podle nově schválených materiálů nacházet mimo jiné knihovna s infocentrem, základní umělecká škola, dům dětí a mládeže, muzeum jízdy králů, skautská klubovna, komerční ubytování i sál pro sto lidí. Zástupci města vybírali možnosti ze 164 dotazníků, které jim na toto téma odevzdali samotní obyvatelé. V některých byly uvedeny i návrhy jako čokoládovna nebo pekárna. „Udělejme tam městský pivovar,“ řekl dokonce na zasedání jeden ze zastupitelů.