Je tomu 23 let, co v Uherském Hradišti definitivně skončila vojenské posádka. O dva roky později se stal kasárenský areál majetkem Uherského Hradiště, jehož tehdejší vedení následně schválilo koncepci využití.

Málokterá města zvládla chátrající kasárna proměnit do bytových prostor, univerzitních kampusů a odpočinkových veřejných zón tak dobře, jako Uherské Hradiště. Přesto se tam dodnes nachází několik objektů, které jakoby se zapomněly v minulém století, čímž svou chátrající vizáží působí jako pěst na oko.


Nahrává se anketa ...

Jedním z takových je někdejší střelecká stěna, o níž v minulosti město rozhodlo, že ji nezbourá, ale naopak ponechá, protože tvoří žádoucí clonu mezi ulicí Verbířskou a parkem Za plotem. Stěna ale mimo jiné slouží sprejerským výlevům a vandalským aktivitám. Její nuznou vizáž navíc umocňuje oprýskaná, opadávající fasáda. Radnice se navíc do opravy střelecké stěny a jejího okolí z vlastního rozpočtu nehrne.

„Záměr na řešení - opravu střelecké stěny máme zpracován od roku 2018. Úpravy střelecké stěny by, mimo zlepšení jejího celkového stavu, měly zahrnovat například interaktivní prvky, které by zpestřily volnočasové aktivity dětí. Záměr bychom chtěli zrealizovat, nicméně čekáme na vhodný dotační titul,“ řekl Deníku mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

Útočištěm pochybných existencí se stává chátrající čtyřpatrová stavba v bývalých kasárnách na Zeleném náměstí v Uherském Hradišti
Ostudy Uherského Hradiště, 3. díl: Dům v kasárnách útočištěm problémových skupin

Pouhých několik desítek metrů od střelecké stěny hyzdí někdejší kasárenské centrum dvě budovy ve vlastnictví města, které rovněž na první pohled pamatují časy hluboko v minulém století. Stojí za Železářstvím Jegla - bývalou Slováckou tržnicí, jeden z nich využívá město jako sklad, druhý je využíván jako depozit o.p.s. Park Rochus. Demolice objektů či jejich oprava však není pro uherskohradišťskou radnici na pořadu dne, ani v dohledné době.

„Je předpoklad, že objekty v budoucnu ustoupí záměrům města s využitím tohoto prostoru, ideově by se mohlo jednat o multifunkční využití zmíněného prostoru například pro bytovou výstavbu, parkování, školku a podobně,“ vyjádřil se Jan Pášma.

Vznik hradišťských kasáren se váže k roku 1932. Stavba areálu se uskutečnila ve dvou etapách. Ta první v letech 1930 až 1932, druhá v letech 1937 až 1939.

Na obnovu chátrajících starých lázní v Hradišti lidé čekají už 30 let. Proměna začne letos
Ostudy Uherského Hradiště 2. díl: Chátrající staré lázně čekají opravu už 30 let

Novodobá historie areálu bývalých kasáren

  • 2001 – zrušení vojenské posádky
  • 2002 – majetek státu prohlášený za zbytný, a je schválený územní plán umožňující civilní využití
  • 2003 – areál převedený do majetku města a je schválena koncepce jeho využití
  • 2003 – projekční příprava, žádosti o dotace na bytovou výstavbu
  • 2004 – žádosti o dotace z fondu EU na vzdělávací zónu, zahájení adaptace objektů na startovací byty a byty pro seniory, dokončení komerční zóny včetně okružní křižovatky
  • 2005 – rozhodnutí o finanční podpoře z fondu EU a rozpočtu ČR, zahájení stavebních prací ve vzdělávací zóně, zahájení provozu depozitáře Slováckého muzea
  • 2006 – otevření vysokoškolského kampusu
  • 2009 – revitalizace veřejného prostranství ulice Verbířské
  • 2010 – revitalizace Zeleného náměstí, založení městského parku Za Plotem

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Protest zemědělců na přechodu Hodonín-Holíč

Zdroj: Pavel Bohun