Už více než tři desítky let chátrá v centru Uherského Hradiště budova někdejších lázní. Navíc jde o památkově chráněný objekt, za jehož vznikem v letech 1936 – 1937 stál architekt Bohuslav Fuchs. Provoz lázní skončil v roce 1992 poté, co začal fungovat krytý bazén v blízkosti hradišťské sportovní haly. Od poloviny 90. let působí tyto prostory dojmem opuštěného areálu. Jeden čas tam dokonce pronikli bezdomovci. Vzápětí ale byla stavba proti vstupu lépe zabezpečena.


Nahrává se anketa ...

„Převod objektu bývalých lázní z majetku města do soukromého sektoru se uskutečnil v roce 1995 (v majetku města Uherské Hradiště byl objekt v letech 1991 – 1995). Podle našich informací připravuje soukromý investor a současný majitel projekt komplexní rekonstrukce na letošní rok. Z pohledu města je obnova bývalých lázní již vysoce žádoucí, protože se jedná o památkově chráněný objekt, který dlouhodobě chátrá,“ upřesnil Deníku mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma.

Projekt této strohé pozdně funkcionalistické stavby vypracoval počátkem roku 1936 věhlasný architekt Bohuslav Fuchs. Výstavbu financovalo město. Náklady tehdy dosáhly 1,2 milionu korun. Budova lázní byla dokončena téhož roku. Provoz byl slavnostně zahájen na počátku září 1937. Zdroj: historička Slováckého muzea v Uherském Hradišti Blanka Rašticová.

Éra chátrání starých lázní je tak podle všeho u konce. Jejich obnovu řeší projekt, na jehož základě mají v následujících dvou letech vyrůst ve druhém až čtvrtém nadzemním podlaží byty 1+kk a 2+kk a k tomu u objektu odpovídající počet parkovacích míst.

„V přízemí a v části prvního nadzemního podlaží řešíme gastronomický koncept. Na projekt máme již vydané stavební povolení. Obyvatelé sousední bytovky V Teničkách se ale kvůli budoucímu parkovišti odvolali na Krajský úřad Zlínského kraje a tam by v těchto dnech mělo padnout rozhodnutí,“ prozradil Deníku majitel objektu Ivo Mitáček.

Vizualizace spalovny odpadů v Mařaticích.
Nůž na krku: budoucí spalovna odpadů v Mařaticích musí dodržet 17 podmínek

Fasáda se vrátí do původního stavu

Ten by stavební práce chtěl zahájit co nejdřív, možná už v dubnu. Hotovo by podle něj mohlo být na přelomu let 2025 a 2026.

„S památkáři jsme se bez problémů domluvili na zadávacích podmínkách, co je, a co není třeba chránit. Uliční fasádní část budeme dávat do původního stavu z roku 1936,“ dodal Ivo Mitáček.

Spokojenost s rekonstrukcí bývalého lázeňského prostoru neskrývá opoziční zastupitel Michal Dvouletý.

Řidiči pozor! V březnu začíná generální oprava silnice mezi Jarošovem a Bílovicemi
Řidiči pozor! V březnu začne generální oprava cesty mezi Jarošovem a Bílovicemi

„Jsem rád, že se v našem městě najdou investoři, kteří se pouští i do tak náročných projektů, jako je rekonstrukce památkově chráněných objektů. Klobouk dolů před tím, že berou na svá bedra všechny ty útrapy spojené s povolovacím procesem a navíc jsou připraveni utratit nemalé peníze, které se mimo jiné podepíší na zvelebení našeho města. Měl jsem možnost se záměrem budoucího využití bývalých lázních seznámit a oceňuji na něm také to, že přinese do Uherského Hradiště další zajímavý gastronomický koncept a nabídne také další možnosti bydlení. V této souvislosti bude pro naše město přínosem,“ poznamenal Michal Dvouletý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Demolice pivovaru Jarošov

Zdroj: Pavel Bohun