Danka Burdová (ročník 1958) žije v Hradišti. V mládí se pohybovala v prostředí výtvarníků (modelka u Tomáše Měšťánka, hradišťská umprumka, Akademie výtvarných umění Praha apod.).

V poslední době měl vliv na výběr námětů i techniku malby hradišťský výtvarník Zdeněk Kup. Dříve např. malovala kraslice a navštěvovala také soukromou keramickou školu v Kohoutově.

V pozdějších letech převažuje malba - věnovala se figurálním námětům, nyní je to spíš krajina, přírodní motivy - výraz inklinuje až k abstrakci. Vystavuje s autory bývalé Výtvarné skupiny.

Jubilant František Polášek
Devadesátiny slováckého muzikanta Františka Poláška

Dana Šarbortová (ročník 1962) byla během studia na SUPŠ Uherské Hradiště a UJEP Brno členkou již zmíněné Výtvarné skupiny při SZK. Absolvovala akce Školy výtvarného myšlení pedagoga a teoretika prof. Igora Zhoře. Učila na základní škole v Brně a na Základní škole a Základní umělecké škole v Ivanovicích.

Galerie v Ostrožské Nové Vsi patří dámám Daně Burdové a Daně Šarbortové; únor 2024Galerie v Ostrožské Nové Vsi patří dámám Daně Burdové a Daně Šarbortové; únor 2024Zdroj: Miroslav Potyka

Věnuje se malbě a kresbě: hlavním tématem je krajina, její tvarová pestrost a různorodost, formy přírody živé i neživé. Svůj obdiv a vztah vyjadřuje výraznou stylizací, razantním rukopisem blížícím se abstraktnímu podání, také barevnost je průrazná. Vystavovala společně s Miroslavem Bystřickým (Výtvarná skupina) ve Veselí nad Moravou a v Ostrožské Nové Vsi.

Mysteriozní svět Vlastimila Mahdala. Stovku obrazů a kreseb spatříte v zámecké galerii v Uherském Ostrohu
Mysteriozní svět Vlastimila Mahdala. Stovka děl je k vidění v Uherském Ostrohu

Přestože rukopis obou autorek je poněkud rozdílný - u Danky Burdové jemnější i v barevnosti více něžně ženský, u DanyŠarbortové razantnější, otevřenější, v barvách jednoznačnější - jejich obrazy se ve výstavních prostorách v Ostrožské Nové Vsi báječně doplňují. Návštěvníci se o tom mohou přesvědčit do 31. března.