U nás sice míváme v posledních letech mezi dvaceti až třicet páry, ale sedmatřicet tu skutečně ještě nebylo,“ pochvalovala si účast v hodové chase starší stárka Marie Dominiková.

Nezvykle početný průvod v krojích neodradilo od bujaré zábavy a plnění povinností hodové chasy ani nezvykle horké počasí. „Ani to horko není nijak nesnesitelné, horší je to pro zákusky než pro nás,“ usmíval se starší stárek Miroslav Pokorný.

Hodovou veselici mají ve Lhotě každý druhý rok

Žhnoucí sluneční paprsky, které donutily vyšplhat rtuť teploměru na Slovácku až k šestatřiceti stupňům, neodradily ani početný zástup přihlížejících. „Hody jsou u nás každý druhý rok. Už minule bylo tolik krojovaných, co dlouho nikdo z místních nepamatuje. Na teplé počasí jsme zvyklí. Je to určitě lepší, než kdyby pršelo,“ doplnila Božena Turčinková, která se přišla na lhotskou chasu podívat i s vnukem.

Sobotní obcházení obce se všem krojovaným, včetně mladších stárků Františka Hájka a jeho sestřenice Štěpánky Hájkové, snášelo lépe i díky lehkým krojům. Na hlavní nedělní část hodové veselice si však všichni museli obléci o něco teplejší sváteční kroj.

V řadě slováckých obcí folkloristé zaznamenávají ze strany mládeže menší zájem o hodovou tradici, než tomu bývalo před několika lety. „V Osvětimanech je těžší zajistit i stárky. Mladí projevují o hody menší zájem, než to bylo za mě. Krojovaných párů míváme v posledních letech přes dvacet. Sedmatřicet párů je na tak malou obec, jako je Lhota, opravdu hodně,“ míní bývalý osvětimanský stárek Tomáš Kordula.

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: milan.zamecnik@denik.cz

ZDE>SI TAKÉ PŘEČTETE DALŠÍ AKTUÁLNÍ ZPRÁVY ZE SLOVÁCKA