Jeho volba se proto odkládá na čtvrtek 15. října. Do té doby musí koaliční lídři vyřešit problém v podobě prohlášení k těžbě štěrkopísku.

Právě na jeho přesné podobě totiž měly ztroskotat všechny snahy a jednání v novém koaličním složení. Do povolebních vyjednáváních navíc na poslední chvíli zasahují také vítězní lidovci, kteří doposud tahali za kratší konec provazu.

„My prosazujeme, aby v prohlášení k těžbě štěrkopísku jasně zaznělo, že v chystané oblasti vytyčení dobývacího prostoru pro nás není možné jakékoliv práce a zásahy akceptovat.

Naši koaliční partneři nicméně kladli důraz spíše na obecné znění prohlášení,“ poznamenal současný místostarosta Uherského Ostrohu a žhavý kandidát na příštího starostu Vlastimil Petřík (SNK O.S.T.R.O.H.).

Rozpor měl vzniknout právě mezi představami jeho strany a Sdružením kandidátů ODS a NK, jejichž lídrem je Vlastimil Vaněk.

„Těch problémů tam je více. Nejenom znění onoho prohlášení koalice k těžbě, ale třeba i rozdělení míst v radě města. Pokračujeme však v jednání,“ prozradil Vlastimil Vaněk.

Vyloučena však není ani staronová koalice, která minulé volební období vedla Uherský Ostroh. Koneckonců výsledky komunálních voleb jí nahrávají, kdy strany SNK O.S.T.R.O.H., ČSSD a KDU-ČSL získaly jedenáct z jednadvaceti zastupitelských křesel.

Současná starostka Hana Příleská (ČSSD) však vidí pravděpodobnější spoluprací pěti subjektů bez vítězných lidovců.

„Stále věřím, že se dokážeme dohodnout. Z mého hlediska, co se týká prohlášení k těžbě, bych volila kompromisní variantu, kdy by se v textu měl objevit jak obecný závazek k těžbě, tak konkrétní postoj k současné žádosti o stanovení dobývacího prostoru,“ nabídla možnou variantu zatím patové situace.

Do povolebního dění chce naopak ještě promluvit současná místostarostka Jiřina Galušková coby lídr KDU-ČSL.

„Znovu vyjednáváme a zvažujeme všechny varianty. Situace není úplně bezvýchodná a na stole máme pár možností, jak bychom se mohli domluvit. Uvidíme, co přinese příští týden,“ dodala Jiřina Galušková.

Letošní komunální volby vyhrála v Uherském Ostrohu KDU-ČSL s 23,62 procenty hlasů a ziskem pěti křesel v zastupitelstvu města. Hned za ní se umístila kandidátka SNK O.S.T.R.O.H s 18,5 procenta hlasy, následovaná stranou “Naše město“ sdružení ODS a NK a Ostrožským Impulsem 2010.