Jeho volba se proto odkládá na čtvrtek 15. října. Do té doby musí koaliční lídři vyřešit problém v podobě prohlášení k těžbě štěrkopísku.

Právě na jeho přesné podobě totiž měly ztroskotat všechny snahy a jednání v novém koaličním složení. Do povolebních vyjednáváních navíc na poslední chvíli zasahují také vítězní lidovci, kteří doposud tahali za kratší konec provazu.

„My prosazujeme, aby v prohlášení k těžbě štěrkopísku jasně zaznělo, že v chystané oblasti vytyčení dobývacího prostoru pro nás není možné jakékoliv práce a zásahy akceptovat.

Naši koaliční partneři nicméně kladli důraz spíše na obecné znění prohlášení,“ poznamenal současný místostarosta Uherského Ostrohu a žhavý kandidát na příštího starostu Vlastimil Petřík (SNK O.S.T.R.O.H.).

Rozpor měl vzniknout právě mezi představami jeho strany a Sdružením kandidátů ODS a NK, jejichž lídrem je Vlastimil Vaněk.

„Těch problémů tam je více. Nejenom znění onoho prohlášení koalice k těžbě, ale třeba i rozdělení míst v radě města. Pokračujeme však v jednání,“ prozradil Vlastimil Vaněk.

Starosta Stanislav Blaha
V čele Hradiště znovu Blaha. Město bude mít nově tři místostarosty

Vyloučena však není ani staronová koalice, která minulé volební období vedla Uherský Ostroh. Koneckonců výsledky komunálních voleb jí nahrávají, kdy strany SNK O.S.T.R.O.H., ČSSD a KDU-ČSL získaly jedenáct z jednadvaceti zastupitelských křesel.

Současná starostka Hana Příleská (ČSSD) však vidí pravděpodobnější spoluprací pěti subjektů bez vítězných lidovců.

„Stále věřím, že se dokážeme dohodnout. Z mého hlediska, co se týká prohlášení k těžbě, bych volila kompromisní variantu, kdy by se v textu měl objevit jak obecný závazek k těžbě, tak konkrétní postoj k současné žádosti o stanovení dobývacího prostoru,“ nabídla možnou variantu zatím patové situace.

Do povolebního dění chce naopak ještě promluvit současná místostarostka Jiřina Galušková coby lídr KDU-ČSL.

„Znovu vyjednáváme a zvažujeme všechny varianty. Situace není úplně bezvýchodná a na stole máme pár možností, jak bychom se mohli domluvit. Uvidíme, co přinese příští týden,“ dodala Jiřina Galušková.

Letošní komunální volby vyhrála v Uherském Ostrohu KDU-ČSL s 23,62 procenty hlasů a ziskem pěti křesel v zastupitelstvu města. Hned za ní se umístila kandidátka SNK O.S.T.R.O.H s 18,5 procenta hlasy, následovaná stranou “Naše město“ sdružení ODS a NK a Ostrožským Impulsem 2010.