Přestože atmosféra pouti Matice byla ve srovnání s červencovou národní poutí méně honosná, zejména bohoslužba, jejímž hlavním celebrantem byl olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner, posílila naděje členů Matice velehradské, ale i dalších věřících. „Dnešní svátek Panny Marie, která se stala nejdůležitější ženou tohoto světa, je svátkem celé církve. Tam kde je ona, tam je připraveno místo pro každého z nás," řekl v promluvě k poutníkům olomoucký arcibiskup.

Do jeho rukou složila v průběhu bohoslužby věčné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti řeholnice Michaela, vlastním jménem Hana Vlčková, z velehradské Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje.

Odpoledne si přišly na své zejména děti. V sále kardinála Tomáše Špidlíka Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje se pro ně uskutečnilo divadelní představení Eliščiny pohádky v podání oblíbeného divadélka Játojsem Víti Marčíka juniora.

„Tentokrát jsem si pro děti připravil na divadelní scéně, kterou jsem vytvořil ze staré školní lavice a různých starých strojů, loutkovou pohádku o skřítcích, vílách, přírodě, lásce i drakovi," svěřil se autor, režisér i herec Víťa Marčík z Drahotěšic. Netajil se tím, že pohádky pro děti a dospělé hraje všude tam, kam ho pozvou.

„Na Velehrad jezdím s tátou často a rád. Na představení je tu vždycky hodně dětí i dospělých. Z mnoha z nich se dokonce přátelíme," svěřil se herec.
Po skončení divadelního představení bylo v režii Matice velehradské připraveno pro kluky a holky plno soutěživých her na téma: Jsou mniši tiší aneb Objevujeme život mnichů cisterciáckého řádu ve Velehradě.

„Na pouť jsem se moc těšila. Málem jsem ji nestihla. Vracela jsem se totiž z letního tábora ve Štítné nad Vláří. Ale díky tetě Mileně Marečkové z Nedakonic, u níž jsem na prázdninách, jsem si užila alespoň soutěžních her," svěřila se perfektní češtinou osmiletá Angolanka Laura Maria Natalia Ventura.