Stalo se tak den před ukončením osmidenního letního kurzu Manželských setkání, který už čtyřiadvacet let pořádá Centrum pro rodinu a sociální péči Ostrava, z toho počtvrté na Velehradě.

„Ze všech dosavadních letních kurzů byl ten letošní nejpočetněji obsazen. Dokonce se na něj přihlásilo ještě o 16 manželských dvojic víc, ale kapacitně jsme je nemohli uspokojit,“ povzdechl si vedoucí kurzu Manželských setkání Jan Zajíček.

Vzrůstající zájem o Manželská setkání je podle něj to, že dnešní společnost prožívá krizi rodiny, která se nevyhýbá ani křesťanským manželstvím.

A právě účastníci kurzu ze zmíněných manželství považují setkání za dobrou příležitost k tomu, aby společně pookřáli a vzájemně se podpořili ve věrnosti rodinným hodnotám, aniž by ovšem skrývali problémy.

„Oni si totiž uvědomují, že pouze rodina je základem prosperujícího národa a nechtějí, aby se manželství z jejich života vytratilo. A to je moc dobře,“ neskrývali radost manželé Zajíčkovi, kteří stáli u pomyslné kolébky Manželských setkání.

Zatímco v tom právě skončeném na Velehradě byli nejstaršími účastníky, v Manželském setkání seniorů, které se uskuteční v září na Hostýně, už pojedenácté, prý budou patřit mezi nejmladší.   

V letním kurzu na Velehradě se manželské páry při společných přednáškách dověděli o prioritách manželství, o rozdílech mezi mužem a ženou, o komunikaci, pozornostech i sexualitě – zkrátka o všem, kde často vznikají nedorozumění, vedoucí až rozpadu manželství.

„Manželské páry si do poutní obce přivezly 115 dětí, o něž se staralo 54 dobrovolníků. Díky nim měli manželé volné ruce a čas vstřebávat na přednáškách nové informace, společně se zamýšlet nad tématy přednášek ve skupinkách, v nichž se vzájemně obohacovaly o zkušenosti,“ sdělil Jan Zajíček.

Ačkoliv Manželská setkání probíhala v minulých letech ve Frenštátu pod Radhoštěm, v Hranicích na Moravě a Velkých Karlovicích, netajil se tím, že na Velehradě, kde se setkání uskutečnilo počtvrté, je místem optimálním. Byl by proto rád, aby tu setkání pokračovala i v příštích letech.

„Je zde všechno, co potřebujeme. Není tu nic navíc, co by účastníky setkání rozptylovalo. Nic je netáhne do marketů nebo obchodních center,“ dodal spokojeně vedoucí letního kurzu Jan Zajíček.