„Zpočátku to vypadalo, že to nebude tak náročné, ale jak jsme si rozdělili úkoly a zjistili, co vše je potřeba udělat, už nám to tak nepřipadalo," přiznala tisková mluvčí desetičlenného týmu Adéla Janíková. Mezi potíže, které museli žáci překonat, patřilo nejen přepisování místy nečitelné březovské kroniky, ale také očišťování kmenů na informační tabule. „Ty nám opravdu daly zabrat. Někteří z nás měli dokonce i puchýře," přiznala Adéla Janíková.

Na trase, která začíná u mokřadu U Pálenice a končí u Janáčkovy kyselky, najdou za pár týdnů turisté celkem sedm záchytných bodů s informačními tabulemi. Dozví se tak nejen o historii březovského kostela sv. Cyrila a Metoděje, ale také strašidelnou pověst z doby druhé světové války nebo vtipné příběhy z historie Březové. To vše v moderním pojetí – kromě tradičních tabulí bude totiž každá obsahovat QR kód, které budou lidé moci sejmout pomocí aplikace na svých chytrých telefonech. Při svém putování si tak zájemci poslechnou písně nebo zhlédnout videa, která s danou lokalitou souvisí. Všechny zajímavosti přitom studenti sbírali ve svém volném čase.

„Zpovídali jsme pamětníky, zjišťovali informace na obecním úřadě a v knihovně, natáčeli jsme podvodní život v mokřadech i rybníku. Také jsme vytvářeli mapu stanovišť a mapu nalezených historických věcí," popsala Adéla Janíková škálu různých činností, kterým se v rámci projektu věnovali.

Žáci osmého ročníku.

Tým žáků osmého ročníku a jejich vyučující. Zleva: Dominik Půček, Martin Janků, Ivana Tálská, Ondřej Čaňo, Vojtěch Čaňo, Daniel Jurásek, Kristýna Čaňová, Adéla Janíková, Filip Křeháček, Ondřej Šobáň. Zdroj: archiv ZŠ Březová

Ve škole žáci našli potřebné zázemí, učitelé je však nechali si s náročným úkolem poradit sami. „Škola jim poskytla prostor a možnosti k jejich práci, ale jinak jsme do ní nezasahovali," uvedl ředitel ZŠ a MŠ Březová Ludvík Zimčík. Žáci se však v rámci školního vyučování naučili nejen správně citovat, ale také stříhat videa či vytvářet mapy. Nápady přitom vycházely z jejich hlavy. „Děti například samy vymyslely desatero správného turisty, které visí na webových stránkách Interaktivního putování po Březové. Byl jsem nadšený, když jsem to viděl," doplnil Ludvík Zimčík.

Děti do svého snažení začlenily také vedení obce, které vznik stezky od začátku podporovalo. „Zapojili jsme se rádi a pomohli dětem se záležitostmi, které samy dělat nemohly, například s nařezáním dřevěných kůlů nebo s jejich převážením," nechal se slyšet starosta Březové Josef Trecha.

Slavnostní otevření stezky se bude konat v úterý 9. června v 9 hodin, a to u prvního záchytného bodu U Pálenice. „Tam se uskuteční křest první informační tabule místní kyselkou. Poté budeme pokračovat po jednotlivých stanovištích," upřesnila Adéla Janíková. Návštěvníci se budou těšit nejen na občerstvení, ale také malý kvíz a závěrečné pohoštění u Janáčkovy kyselky, kterou studenti v rámci vytváření stezky zvelebili.