Domky jsou malé už při pohledu zvenčí, ale až při vstupu překvapí návštěvníka tím, co skrývají. Postel, kout vyzdobený obrázky svatých, či kachlová kamna s pecí. Ta se vytápěla zvenčí z tzv. černé kuchyně, která svůj název dostala podle otevřeného ohniště, z něhož odcházel kouř do robustního komína.

V dalším stavení je v jizbě figurína oblečená do tamního kroje. Jiná místnost je vybavena dobovým nábytkem, pocházejícím z národopisné sbírky Slovácká jizba. A v kuchyni si lze prohlédnout kachlový sporák, dřevěnou máselnici a na lavicích pod oknem dřevěné nářadí potřebné k pečení chleba.

„První z domků město koupilo od původního majitele v roce 1974, od té doby postupně přikupovalo další a jeden po druhém se dávaly dohromady,“ tvrdí správce domků František Jelének s tím, že kromě dnů otevřených dveří, jako je ten o Víkendu památkových domků, se tam konávají různé soukromé či městské akce.

„Svíce, narozeniny, je o to velký zájem a objednávky eviduji až do konce letošního roku. Už beru na rok příští,“ přiznává František Jelének.

Nejbližší akcí, kterou má v hluckých památkových domcích pořádat město, je hodová Beseda u cimbálu o prvním srpnovém víkendu. František Jelének s manželkou Ludmilou se o památkové domky v Hluku starají už více než dvacet let.