Většina vleků se 31. prosince zastaví už krátce po poledni. Ihned po půlnoci na Nový rok ale bude možné někde jezdit dokonce zdarma

Jiné ski areály ale kupříkladu své vleky na Silvestra i Nový rok zastaví už ve čtyři odpoledne.

UHERSKOHRADIŠŤSKO

Ve chřibském Ski areálu Břestek mají podmínky k lyžování ideální. „U nás je půl metru sněhu. Až do konce prázdnin máme provozní dobu od osmi hodin ráno do devíti večer,“ informoval Zdeněk Mendl. Na Mikulčině vrchu v Bílých Karpatech jede jen sjezdovka Lopata, kde leží půl metru umělého sněhu, Mišačka stojí. Otvírací doba je tam od devíti do čtyř hodin odpoledne, ale po Novém roce začnou s nočním lyžováním.

Do neděle 2. ledna se od desíti do sedmi hodin večer lyžuje i v Nezdenicích, sjezdovka Štrbám ve Strání naopak nejede. Všechny tři vleky jsou v provozu ve Ski areálu Osvětimany. „Máme půl metru sněhu,“ uvedl provozovatel areálu Vratislav Minář. Tradičně výborné podmínky k lyžování hlásí i Stupava, kde mají na hlavní sjezdovce osmdesát centimetrů a na ostatních kolem třiceti centimetrů sněhu. Lyžuje se tam od půl deváté ráno do půl deváté večer, v pátek až do devíti.

ZLÍNSKO

V Jasenné jsou tradičně věrní přírodní cestě, avšak v posledních dnech jim počasí příliš radosti nenadělilo. „Nezasněžujeme, a tak je situace kritická. Pokud nezačne padat sníh, tak se u nás rozhodně lyžovat nebude, protože je to tak leda na zničení lyží,“ uvedl František Maliňák z Lyžařského vleku Jasenná.

Ve Zlíně je situace diametrálně odlišná. „Pravidělně zasněžujeme a i díky sněhové nadílce je u nás zhruba metr a půl sněhu. Situace v tomto období je nejlepší za poslední roky a slibuje opravdu bílý Silvestr,“ pochlubil se provozovatel Svahu Zlín Michal Cepek. Na Silvestra mohou Zlíňané lyžovat takřka 24 hodin denně. „Celodenní lístek stojí 350 korun, v ceně mají jednak megasteak a novoroční přípitek šampaňským,“ poznamenal. Vstup na silvestrovskou party bude pro návštěvníky zdarma. Vzhledem k tomu, že ve Zlíně také letos není žádná větší akce, očekávají až tisíc návštěvníků, kteří přijdou nejen slavit, ale také zhlédnout velkolepý orchestr. „Abychom mohli fungovat i na 1. ledna, bude již v průběhu silvestrovských oslav probíhat průběžný úklid svahu. Na Nový rok začíná provoz od desáté hodiny ranní,“ uzavřel Cepek.

VSETÍNSKO

Ski areál Razula hlásí sedmdesát centimetrů technického sněhu. „V provozu jsou dvě sjezdovky. Razula, která je dlouhá tisíc metrů, a tři sta metrů dlouhý Horal. V pátek a sobotu jedeme od devíti ráno do čtyř odpoledne a pak od půl sedmé do devíti hodin večer,“ popsal vedoucí lyžařského areálu Leo Bača. Na Silvestra a Nový rok pojedou vleky jen do čtyř hodin, večerní lyžování je zrušeno.
Pustevny hlásí padesát centimetrů většinou technického sněhu. „V provozu je šest vleků a lyžuje se od devíti hodin ráno do čtyř odpoledne,“ popsal vedoucí areálu Skialpin Pustevny Karel Šrubař. Upozornil, že na Nový rok se začne lyžovat až v deset hodin, lanovka bude v provozu od devíti.

„Od parkoviště vozíme lidi k lanovce vláčkem,“ přiblížil novou atrakci Šrubař.

Na Soláni jsou v provozu všechny vleky, na sjezdovkách leží přes pětačtyřicet centimetrů sněhu, ze třetiny přírodního. Lyžuje se od devíti hodin ráno do čtyř odpoledne, večer pak od šesti do devíti hodin. „Pouze na Silvestra a Nový rok se večer lyžovat nebude, přes den ale pojedou vleky normálně,“ řekl ze Ski areálu Proski Marek Cimala.

KROMĚŘÍŽSKO

Skvělé podmínky pro lyžování budou také na svazích Ski areálu Troják v Hostýnských vrších.

„V provozu máme svah A, D a E a podmínky jsou perfektní,“ láká provozovatel Ski areálu Troják Jakub Juračka. Na sjezdovkách je podle něj asi metr sněhu a během noci se všechny navíc dále zasněžují.

„Od Nového roku otevřeme také slalomovou trať, kde je stabilně paralelní slalom,“ zdůraznil Juračka.

Letos se bude konat i tradiční lyžování na začátku nového roku. „Bude se lyžovat zdarma od půlnoci do jedné hodiny ráno,“ upřesnil Juračka.

Podmínky pro běžkaře však podle něj zatím příliš vhodné nejsou. „V případě, že se lidé na běžky přece jen vydají, doporučujeme opatrnost, zejména v lesních úsecích či při delších sjezdech,“ upozornil Juračka.

Dodal však, že v aktuálním mrazivém, ale slunečném počasí je nyní ideální horská turistika.

Ski Areál Tesák nabízí lyžařům na víkend pouze vlek na Cvičné louce. „Kyčera je pro nedostatek sněhu stále mimo provoz,“ vysvětlila za provozovatele Jana Odvršová. Cvičná louka bude v provozu na Silvestra od devíti hodin ráno do dvou odpoledne, na Nový rok od desíti do šestnácti a v neděli pak od devíti ráno do čtyř hodin odpoledne.

zpravodajové Deníku