Byla strašná zima, vzpomíná na rok 89 starosta

„Kromě vyvěšení státní vlajky jsme uspořádali zpívání na Mariánském náměstí s hradišťským sborem Svatý Pluk,“ prozradila mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková. Ta zároveň zavzpomínala, jak před osmnácti lety rovněž stála v mrazu a sněhu na náměstí a cinkala klíči.

Obdobné vzpomínky na 17. listopad, který se stal státním svátkem, má také starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. „Moje vzpomínky jsou ještě živé. V té době mi bylo jedenatřicet let. Pamatuji si, že byla strašná zima a hodně sněžilo, když jsme na náměstí demonstrovali,“ připomněl Kryštof. V pátek proto starosta vyšel do ulic Uherského Brodu, aby spolu se studenty místního Gymnázia Jana Amose Komenského položil kytici na pomník.

Podle Kryštofa dnešní studenti o nedávných dějinách své vlasti mnoho neví. „Podle mě by jim měli učitelé připomínat, co to znamená svoboda a demokracie nebo možnost kamkoli vycestovat. Mladí si totiž mnohdy neuvědomí, že co je pro ně samozřejmost, tady nebylo vždycky,“ vyjádřil se brodský starosta Kryštof.

Mladí si revoluci neuvědomovali

Jeho názor potvrzuje také Marian Janča z Uherského Hradiště. „Mně bylo při demonstraci v roce 1989 šestnáct let a moc jsem si neuvědomoval, co se vlastně děje. Rok nato jsem však vycestoval na zahraniční praxi do Rakouska, což bych před revolucí asi nemohl. A o pár let později jsem začal svobodně podnikat,“ zavzpomínal na takzvanou sametovou revoluci Janča.

Menší slovácké obce na veřejné připomínání Dne boje za svobodu a demokracii většinou oficiálně nevzpomínali. „Žádnou vzpomínkovou akci jsme nepořádali. Každý občan si ale určitě vzpomněl sám. Já si pamatuji, že jsem v roce 1989 byl v Uherském Hradišti na náměstí. Tehdy jsem byl na střední škole, takže jsem to moc neprožíval,“ uvedl starosta Polešovic Michal Zapletal.