Nálezy archeologa Tomáše Chrástka ze Slováckého muzea však hranu osídlení posunují až do lokality zhruba v polovině Nádražní ulice.
Metr a půl pod podlahou barokního sklepení v bývalém domě služeb nalezl archeolog opracovaný kůl z 9. století, který sloužil pravděpodobně ke zpevnění břehů ostrova. „Dělníkům, kteří objekt opravují, se tady podařilo vybourat zeď a náhodou objevili sklep, o kterém nikdo nevěděl. Jde o původní sklepení jezuitské koleje, jejíž stavba začala v roce 1654. Jsou zde i viditelné následky hradišťského požáru z roku 1681. Po tomto neštěstí už nebyl sklep obnoven. Prostor byl později zasypán a zazděn. Dá se tedy říci, že v těchto prostorách, nikdo minimálně sto let nestál,“ vysvětlil Chrástek s tím, že v zásypu sklepení vykopal i další artefakty jako jsou skleněné nádobky, keramika či kachle s motivem barokního andělíčka.
Ve výkopech pod podlahou sklepení je zřetelná skladba vrstev – od barokních, přes středověké vrstvy a náplavové horizonty, až po Velkou Moravu. „Při okraji výkopu máme zachycen i okraj velkomoravského objektu,“ podotkl Chrástek.
V prostorách, kde byly skryté podlahy, dělali archeologové i průzkum s detektorem kovu. „Našli jsme měděné mince, krejcary, stříbrňáky, tři groše a jedna blíže neurčenou minci,“ vyjmenoval Chrástek.