Nová dominanta malebné obce Ořechov, opravený zámek z 16. století, se nyní stává centrem dění v obci. Potvrzuje to i vedení Ořechova, které efektivně spolupracuje s novým majitelem tamního středověkého zámku. Většina místních kulturně-společenských akcí se tak nově bude odehrávat právě v této historické perle Slovácka. Tou premiérovou se má stát velikonoční jarmark. Ten pořadatelé naplánovali na neděli 17. dubna. Jeho součástí bude také zámecký den otevřených dveří. Jedná se o vůbec první akci tohoto druhu v Ořechově.

V den otevřených dveří představí i výstavu obrazů

S nápadem uspořádat historicky první velikonoční jarmark v Ořechově přišly členky kulturní komise obecního úřadu Božena Taláková a Šárka Martykánová. „Přišlo jim příliš komplikované jezdit nakupovat velikonoční vajíčka a výzdobu do Uherského Hradiště, když v obci máme tolik šikovných rukou,“ vysvětlila pohnutky k uspořádání jarmarku starostka Ořechova Jarmila Jilgová. Zároveň dodala, že přednost mezi zúčastněnými řemeslníky dostanou především místní tvůrci.

Jarmark nabídne ukázky několika způsobů zdobení velikonočních vajíček, děti dostanou možnost naučit se plést pomlázku nebo zdobit perníčky. Pod dohledem zkušené aranžérky si návštěvníci mohou vytvořit květinovou či dekorační vazbu na sváteční stůl.
V doprovodném programu se představí děti místní scholy a dětí ze základní školy.

„Den otevřených dveří na zámku doplníme výstavou obrazů a klavírním doprovodem,“ doplnil majitel zámku Alessandro Alagia.
Oslovení obyvatelé obce se domnívají, že opravená pamětihodnost by mohla znamenat i větší zájem turistů o jejich obec. „Je rozhodně dobře, že zámek je opravený a dění v něm vhodně doplňuje kulturní nabídku obce a zvyšuje její atraktivitu,“ poznamenal Ořechovan Zdeněk Svoboda.

Objekt, který řadu let patřil Ministerstvu zdravotnictví ČR, začal opravovat italský podnikatel v roce 2009. Obměna, kterou prozatím provádí výhradně na svoje náklady, bude však ještě pokračovat. Objekt má za sebou kompletní výměnu oken, úpravu vnitřních interiérů a řadu dalších prací. Detaily je nutné ještě doladit například i v zařízených pokojích.

Opravy zámku by měly trvat až do letošního září

„Hlavně bych chtěl dokončit zahradu a okolí zámku, kde by mělo být dětské hřiště. Mým snem je, aby byl zámek kulturním centrem a plnil stejnou funkci jako kdysi,“ přeje si Alagia. Ten potvrdil, že oprava zchátralých budov a areálu byla doposud mimořádně náročná. „Nejvíce práce bylo na původní kapli. Ostatně práce na její opravě budou pokračovat až do září. Tato stavba byla ve velmi špatném stavu a bylo nutné ji kompletně a citlivě zrekonstruovat,“ podotkl Alagia, který pro nejbližší období má v plánu zrekonstruovat také nádvoří a hlavní vstup do zámku.

Velikonoční jarmark odstartuje sérii dalších akcí. Koncerty a jiné kulturně-společenské události se v jeho zámku uskuteční například v květnu na Den matek, další podobné produkce jsou plánovány na léto, ale i vzdálenější termíny. Například letošní Vánoce v zámku má zpestřit vystoupení předního českého houslisty Václava Hudečka.