„Minulý týden jsme se s ním sešli a domluvili se na společném postupu a jednotlivých krocích, které má pan Alagia provést,“ poznamenala pracovnice odboru architektury městského úřadu v Uherském Hradišti Radka Borunská. Schůzku s památkáři potvrdil i iniciátor přestavby objektu, italský podnikatel Alessandro Alagia. Setkání s odborníky považuje, podle svých slov, za užitečné a přínosné pro obě strany.

„V nejbližších dnech odborníci provedou historický průzkum, který nám pomůže s přípravou projektu. Pokud se týká výměny oken, pak jejich tvar a typ upravíme na základě tohoto průzkumu a za dozoru památkové péče,“ slíbil podnikatel. Cílem jeho aktivit je přestavět zámek na reprezentativní budovu se zahradou.

Komplexní plány na přestavbu chce Alagia v budoucnu provádět výhradně po konzultacích s památkáři. Na otázku, zda dosavadní úpravy považuje za chybné, odpověděl: „Všechny opravy byly zaměřeny na záchranu objektu. Okna, která jsem tam nechal umístit, jsou koncipována tak, aby je bylo možné kdykoliv vyměnit bez zásahu do zděných konstrukcí. Omyl byl v tom, že jsem tuto výměnu dopředu neprojednal se správním orgánem,“ připustil Alagia, který za dosavadní nepovolené úpravy dostal od památkářů pokutu.

Starosta Ořechova vyjádřil přesvědčení, že zámek je po letech ve správných rukou. „Pokud bude podnikatel skutečně spolupracovat s památkáři, výsledkem opravy by mohla být důstojná tvář této místní památky,“ podotkl starosta Ořechova Josef Luňák.

Přečtěte si také:

Ořechov: zámek opravují na černo