Zámky a hrady bývají sice v zimních měsících uzavřené, to však zcela výjimečně neplatilo pro dominantu Ořechova. Tamní zámecký pán a už několik let vlastník unikátní historické stavby, Alessandro Alagia z italského Milána, pozval veřejnost k prohlídce šlechtických prostor.

Z někdejší ruiny se Alagia už před několika lety rozhodl znovu vybudovat stavbu, která si nezadá s někdejší slávou. Až úpravy dokončí, tak zámek bude částečně přístupný. Podle Alagiových plánů, se tam mají pořádat koncerty, výstavy či oslavy. Už nyní je možné nechat se na zámku oddat. „Kaple je znovu vysvěcená a pan Alagia do ní dokonce zakoupil i pravé kostelní židle,“ poznamenala jedna z provizorních zámeckých průvodkyň. Podle ní se na zámku téměř nic nezachovalo. Výjimkou jsou reliéfy u vstupu do kaple. Většinu interiéru Alagia „sehnal“ po starožitnictvích.

Zámek ještě čeká řada oprav. Už v sobotu však stovky návštěvníků mohli nahlédnout do kaple, velkého sálu, knihovny s výstavou vojenských vyznamenání, pracovny nebo prostor, kde je bazén. „Tady býval promítací sál. Dobře si to pamatuji. Byl jsem tehdy malý kluk,“ zavzpomínal Karel Novotný, který má rodinu v Ořechově.

Opravy budou ještě pokračovat a detaily se musí doladit i v zařízených pokojích. „Hlavně bych chtěl dokončit zahradu a okolí zámku, kde by mělo být dětské hřiště. Mým snem je, aby byl zámek kulturním centrem a plnil stejnou funkci jako kdysi,“ přeje si Alagia s tím, že další plánovanou akcí na šlechtickém sídle bude velikonoční jarmark.

BLANKA MALUŠOVÁ, MARTIN NEVYJEL