Prázdnotou nezejí ani čekárny dermatologů. Ty berou útokem zase pacienti, jejichž kůže podrážděně reaguje na první jarní sluneční paprsky.

„V současné době už alergiky trápí pyly břízovitých dřevin, hlavně olše a líska, jejichž doba kvetení již začala,“ nastínil situaci alergolog Marcel Lenart, který svoji ordinaci provozuje v Uherském Brodě. „Dá se říct, že pacienti pomalu ale jistě zaplňují čekárnu,“ dodal lékař, podle něhož alergiků přibývá. „Aktuálně eviduji asi pět tisíc pacientů,“ řekl Lenart.

Pyly zaujímají společně s roztoči první příčku mezi alergeny. Z tohoto důvodu se už téměř nevysazují břízy, které jsou nejvýraznějším strůjcem problémů. „Břízu jsme nevysadili minimálně patnáct let. Pokud se v regionu nějaká vyskytla, pak šlo o výsadbu jednotlivců bez vědomí městského úřadu,“ konstatoval vedoucí oddělení ochrany přírody v Uherském Hradišti Květoslav Fryšták.

Problematické stromy v parcích nahrazují jinými dřevinami. „Máme k dispozici tabulky zpracované alergology a imunology s přehledy vlivů jednotlivých stromů na imunitní systém člověka. Proto vybíráme k výsadbě méně alergenní zeleň jako například javory nebo jasany,“ podotkl Fryšták.

Ani negativní reakce kůže na slunce nepatří vedle pylových alergií k ojedinělým jevům. „Lidí s takovými potížemi přibývá. Je to dáno tím, že po tuhé zimě přichází prudké slunce a kůže není připravená na tak intenzivní paprsky,“ vysvětlila uherskohradišťská dermatoložka Jitka Červinková.

To, co bylo dříve problémem jen u moře, se objevuje už i u nás. „Projevuje se to zarudnutím a svědící krupičkou zejména na obličeji a horních končetinách. Někoho trápí potíže jen zjara, ale jsou i případy, kdy alergie přetrvává až do podzimu,“ prozradila lékařka. Celosezonním obtížím se dá podle jejích slov vyvarovat nebo je minimalizovat zdržením se pobývání na slunci nebo používáním ochranných krémů, které jsou speciálně zaměřeny na tento druh alergie. „Doporučuje se také užívat beta karoten alespoň dva měsíce před začátkem intenzivního slunečního záření,“ sdělila Červinková.

Nepříjemnou zkušenost patrně právě s přecitlivělostí na sluneční paprsky má už letos za sebou desetiletý Tomáš Pavelka. „Syn se před pár dny osypal a celý zrudl. Výsledky lékařského vyšetření zatím ještě nemáme, ale podle slov doktorky by mohlo jít o alergii na slunce,“ vzpomněla nepříjemný zážitek svého dítěte Petra Pavelková.

Čtěte také:

Názor redaktoryk Ireny Trojkové Kýchání, slzy a rýma