Po vstavači bledém a kruštíku modrofialovém, rostoucích v přírodní rezervaci Vlčnovský háj, a vstavači mužském, zaznamenaném v Hlavinách, se jedná již o pátý orchidejovitý druh, který se ve Vlčnově vyskytuje.

Návštěvníci lokality zpravidla netuší, na jak významném území se nacházejí. „Že tady rostou chráněné orchideje? Tak to abychom se dobře dívali, kam šlápneme. Vůbec jsem netušila, že tady něco takového roste. Přijela jsem za přítelem do Vlčnova a jsme tady jen na procházce, tak třeba na orchidej narazíme,“ poznamenala Jana Tomaštíková z Uherského Brodu.

Ochránci přírody podotýkají, že výskyt vstavače vojenského v nízko položené vlčnovské rezervaci je unikátem. „Tato rostlina roste spíše ve vyšších polohách Bílých Karpat. To, že se objevila na louce ve Vlčnově, svědčí o její přizpůsobivosti na tamní klimatické podmínky a taky o kvalitních životních podmínkách lokality,“ poznamenal pracovník odboru životního prostředí brodské radnice Jiří Barčík.

Louku ve Vlčnově zdobí pouze asi desítka fialových orchidejí. Natrhaná kytice ze vstavačů vojenských by podle odborníků nejen poškodila unikátní lokalitu, ale nálezce by přišla mimořádně draho. „Vstavač vojenský patří mezi ohrožené druhy a je zákonem chráněný. Za jeho utržení může provinilec dostat pokutu až do výše padesáti tisíc korun,“ upozornil Jaroslav Hrabec z krajského odboru životního prostředí ve Zlíně.