Podle obyvatel ulice se rekonstrukce zbytečně táhne, stavbaři ovšem jedou podle plánu a provoz by v ideálním případě mohl být spuštěn o dva týdny před stanoveným termínem, tedy v polovině listopadu.

„Podle mě víc nedělají, než dělají. Na celou ulici je tady pět pracovníků. Kdyby se tady pracovalo, jak má, mohlo to být hotové daleko rychleji. Já jsem dělal šestnáct let na Hratesu vedoucího střediska údržby místních komunikací, a kdybychom dělali tímto tempem, tak by mě ředitel asi vyhodil. Hotovo má být do konce listopadu, pochybuji ale, že to zvládnou,“ řekl Slováckému deníku Josef Koukal, který bydlí v jednom z panelových domů v ulici.

Podle zhotovitele stavby ale jede všechno podle plánu.

„Dokonce jsme v malém předstihu. První listopadový den začneme frézovat a sedmého pokládat asfalt. Mezitím už budou dokončeny chodníky,“ nastínil harmonogram prací Radim Kokeš, stavbyvedoucí ze společnosti Porr.

Podle něj by při souhře všech okolností mohly být veškeré práce hotové už v polovině listopadu a stavbaři by společně s městem mohli požádat o předčasnou kolaudaci.

To by znamenalo, že se dopravě v Uherském Hradišti uleví o čtrnáct dní dříve, než se původně předpokládalo.

Stavbyvedoucí ale přílišný optimismus brzdí.

„Chtěl bych zdůraznit, že to je opravdu ideální scénář. Zatím stále platí, že termín dokončení je konec listopadu. Cesta sice bude připravená, jenže nás ještě čekají terénní práce, osazení dopravního značení a mobiliáře, takže dokud nebude opravdu vše hotové, provoz na silnici nepustíme,“ vysvětlil Radim Kokeš.

Na to, až těžká technika zmizí z ulice a ona se opět dostane s autem ke svému domu, se už těší Ivana Kučerová.

„Trvá to už dlouho, ale musíme to vydržet. Spíš mi dělá obavy to, že kvůli rozšíření cesty tady bude větší provoz, než býval,“ obává se další obyvatelka ulice, které se zdá, že parkovacích míst bude stále málo.

Podle údajů města by však situace s parkováním měla být pro obyvatele mnohem komfortnější. 

„Původní stav ulice umožnoval parkování na asi 58 místech. Po provedení úprav vznikne v ulici celkem 84 parkovacích míst včetně parkovacích míst pro osoby hendikepované,“ uvedl mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma, podle kterého náklady na opravy celé ulice dosáhnou 11,3 milionu korun.

Netrpěliví řidiči sbírají pokuty

Spousta řidičů, kterým se nechce projíždět přes ucpané centrum Uherského Hradiště, riskuje průjezd rozkopanou ulicí 28. října.

Přitom absolutně nerespektují značku zákaz vjezdu. Řada z nich za to ale zaplatí pokutu, ulice je totiž pod dohledem kamery.

„Zatímco stavba probíhá bez problémů, tak s neukázněnými řidiči máme velký problém. Je jich opravdu hodně. Když je na to upozorníme, jejich reakce byly mírně řečeno popudlivé. Proto jsme se obrátili na městkou policii, která tam pak prováděla kontroly,“ potvrdil stavbyvedoucí Radim Kokeš.

Jeho slova potvrzují statistiky městské policie. Ta řidiče pokutovala buď přímo na místě, nebo přestupky zaznamenala kamera.

„Přesný počet přestupků jen na tomto místě nelze ze systému určit, protože v rámci souvisejícího paragrafu řešíme několik desítek přestupků denně. Odhadem je ale zatím vyřešených asi třicet zjištěných přestupků,“ uvedl velitel městských strážníků Vlastimil Pauřík.