Přestože se na většinu těchto staveb vztahuje několikaletá záruka od zhotovitele, obce pravděpodobně budou muset technické závady opravovat na vlastní náklady. Společnost CGM Morava je totiž v konkursu a peněz, které by jinak měly být použity na opravy závad, se s velkou pravděpodobností nikdo nedomůže.

„První problémy se stavební firmou jsme u nás měli už v roce 2013, kdy mělo být dokončeno zateplení místní školy. Termín prací se nakonec protáhl až na rok 2015, kvůli čemuž nám tehdy byly odebrány i dotace. Smluvní pokutu a penále jsme začali vymáhat ihned, avšak už v roce 2015 bylo jasné, že firma půjde do insolvence a splatit její závazky vůči nám bude velmi obtížné," popsal situaci starosta Boršic Roman Jílek situaci. Vedení obce se přihlásilo do konkurzního řízení, v němž vymáhá po společnosti CGM Morava částku téměř jeden a půl milionu korun. Ta se navíc s projevenými závadami může zvednout. „Problémy máme do dneška a někteří dodavatelé nemají stále splacené faktury. Navíc nám u volnočasového centra a cyklostezky Boršice-Stříbrnice běží záruční doba a začínají se objevovat první konstrukční nedostatky. Jak lze předpokládat, oprav se od této firmy nebo její dceřiné společnosti nedočkáme, takže je budeme muset platit z rozpočtu obce," kroutil hlavou Roman Jílek.

Podle jeho slov byla firma napojená na předtím nechvalně známou CGM Czech, která se dostala se stovkami milionů nesplacených pohledávek do insolvence již v roce 2014.

Takové spekulace ale popřel bývalý jednatel CGM Morava Michal Chlachula. „Já s panem starostou Boršic nemám problém, bohužel to vypadá, že on má problém s námi. Co se týče staveb, byly všechny v pořádku předány. To, že někdo vůči CGM Morava má pohledávky, se řeší v konkurzním řízení. Spekulace ohledně údajné dceřiné společnosti a převodů dluhů z jedné firmy na druhou, ať si probere s majiteli CGM Morava," shrnul Michal Chlachula.

Jenže právě majitele CGM Morava, jak upozorňoval již při stavbě Parku Rochus v Uherském Hradišti v roce 2014 tamní opoziční zastupitel Jan Zapletal (ANO), je složité dohledat. „Už tehdy jsem poukazoval na to, že vlastnická struktura vede až někde na Kypr, takže se nejedná o vhodného kandidáta, který by měl zakázky takového rozsahu pro Hradiště vyhrávat. Bohužel mě tehdy město nevyslyšelo a to, co se nyní děje, je jenom potvrzením mých slov," poznamenal Jan Zapletal. Přestože v současnosti ani jedna stavba v Hradišti od CGM Morava netrpí velkými nedostatky, budoucí závady by mohly vyjít město draho. „Do určité výše má město od stavební firmy zálohu v bance, kterou si může stáhnout, kdyby došlo k nejhoršímu a závada by nebyla firmou odstraněna," upozornil Jan Zapletal

Slovácká metropole, jak potvrdila z útvaru kanceláře starosty Dagmar Vacková, disponuje zálohami na stavby od CGM Morava, ale pouze na jednu ze dvou staveb. „Výše bankovní zálohy byla sto třicet šest tisíc korun, které jsou v současnosti z banky městem vybrány," uvedla Dagmar Vacková.

S velkou pravděpodobností tak bude muset i Hradiště sáhnout do vlastních kapes, pokud bude chtít odstranit nově vzniklé závady například u projektu Park Rochus.