Po dlouhých dohadech o možnostech financování se totiž v květnu minulého roku pustily stavební čety do zásadních oprav zchátralé budovy ZUŠky, kde se kvůli havarijnímu stavu prostor neučilo už od roku 2015.

V neděli 16. září však mohl ředitel ZUŠky Jiří Pospíchal symbolicky poklepat na dveře houslovým klíčem a otevřít tak bránu školy novým talentům.

„Stav budovy Základní umělecké školy byl pro město dlouhodobě obrovským břemenem. Na konci roku 2016 jsme se proto rozhodli dále nečekat a prosadit opravu ZUŠky z vlastní zdrojů a já jsem rád, že tato náročná cesta dospěla do svého úspěšného cíle,“ popsal své pocity při otevírání starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Opravu ZUŠky plánovanou už od roku 1996 komplikovaly především tahanice mezi Zlínským krajem, tedy zřizovatelem Základní umělecké školy v Hradišti, a městem vlastnícím budovu na Mariánském náměstí.

Právě až v roce 2016 zastupitelům v Hradišti došla trpělivost a odhlasovali financování oprav objektu z městského rozpočtu i bez využití dotací či příspěvků z kraje.

Na projektu za šedesát milionů korun se nakonec podílel osmi miliony i Zlínský kraj.

„Nové prostory budou hrát zásadní změnu hned na třech frontách. Jednak to bude rozdíl pro učitele, kterým už nebude táhnout průvan pod okny, jednak to bude změna pro rodiče, kteří budou navštěvovat se svými potomky prostory odpovídající tomuto století. V neposlední řadě si pak může užít nových koncertních sálů i veřejnost,“ vypíchl největší výhody opravené budovy Jiří Pospíchal.

Na Mariánské náměstí se vrátil hudební obor a část tanečního oboru. Ty uvítal zcela nový vzhled dvora nyní v podobě atria, odstraněná pavlač, nové příčky, stropy i podlahy.

Opravy se však nevyhnuly problémům a mírným průtahům. Například v prostorách sklepa musel být proveden archeologický výzkum, při němž byl například nalezen falzifikát arabské mince pocházející z osmého století našeho letopočtu.