„Máme na opravy vypracovaný projekt, chybí nám však peníze. Požádáme o státní dotace, bez nich rekonstrukce za zhruba dva miliony korun nejsme schopni provést,“ vysvětlil starosta obce Jiří Chmela.

Po urychlené nápravě volají hlavně zástupci školky. „Zatím se sice nejedná o havarijní stav, opravu bychom ale určitě uvítali. Obnovu by potřebovaly zejména plynové a elektrické rozvody. Také obecní tělocvična, kterou jsme využívali, je kvůli technické závadě na vodovodním potrubí mimo provoz,“ podotkla ředitelka školky Andrea Krhovská.

Datum rekonstrukce prozatím nikdo nedokáže odhadnout. „Nevíme, kdy a jak vysokou dotaci obec obdrží. Teprve po získání těchto peněz bude možné rozhodnout o rozsahu prací a jejich zahájení,“ poznamenala Krhovská. Rekonstrukci školky a tělocvičny by uvítali i další obyvatelé obce.

„Prostory využívaly děti zejména při nepřízni počasí. Teď je kvůli havárii na potrubí tělocvična nepoužitelná, což je pro rodiče i děti velká ztráta. Dlouhá léta také nikdo neinvestoval do obnovy místní školky. Pracuji v kuchyni tohoto zařízení, a proto bych uvítala alespoň částečnou modernizaci vybavení,“ poznamenala Jana Bednaříková, pracovnice školky a matka pětileté dcery.

Školku v současné době navštěvuje devatenáct dětí ze Zlámance a sousedního Svárova.