V nejbližší době se budou muset obrnit trpělivostí například řidiči projíždějící Štípou u Zlína směrem na Hvozdnou. Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) v této místní části krajského města totiž v těchto dnech zahájilo celkovou rekonstrukci silnice.

„Opravovat se bude komunikace II/491 v délce půl kilometru, která vede ze Štípy do kopce směrem k větrnému mlýnu a na Hvozdnou. Současně obnovujeme povrch také na třísetmetrovém úseku v křižovatce této silnice s komunikací ve směru na Velíkovou,“ upřesnil náměstek ředitele ŘSZK Radek Berecka. Zatímco v této části řidiči přes částečné uzavírky projedou, komunikace na Hvozdnou bude pro vozidla uzavřena úplně. Od 11. srpna až do 15. listopadu se tak řidiči do Štípy dostanou přes Velíkovou a Ostratu.

Oprava štípské cesty byla podle některých řidičů již zapotřebí. „Ta silnice je opravdu v katastrofálním stavu. Léta se to řešilo tak, že se poslepovaly díry, dala se značka, která na špatný stav vozovky upozorňovala, a snížila se rychlost. To bylo všechno. Ta cesta opravu nutně potřebuje,“ mínil Martin Rak ze Štípy.

Bezpečnější a pohodlnější příjezdové cesty do obce se brzy dočkají i obyvatelé Rudimova u Slavičína, kde rekonstrukce začala už před týdnem. Kromě nově položeného asfaltobetonového koberce v délce přes dva kilometry je součástí stavebních prací i obnova odvodnění silnice, zbudování opěrné zdi a propustku.

„Kvůli této generální opravě byly naplánovány dvě úplné uzavírky silnice do obce. Jedna zastavila provoz minulý týden, druhé se nakonec vyhneme. Se zhotovitelskou firmou jsme se dohodli, že finální položení mikrokoberce bude možné i za provozu, techniku bude možné objet,“ vysvětlil starosta Rudimova Ludvík Matula.

Nejen ty částečné, ale rovněž jedna úplná uzavírka čeká na řidiče i v obci Bílovice na Uherskohradišťsku, kde včera začala obnova silnice směrem do Nedachlebic, včetně úpravy křižovatky v centru obce. Opravy potrvají až do konce října.

„Řidiči se musí připravit také na úplnou uzavírku v termínu od 29. září do 12. října. Objízdná trasa povede po silnicích II/497 a III/49710 přes Březolupy zpět do Nedachlebic či dále směrem na Uherský Brod,“ dodal mluvčí ŘSZK Vojtěch Cekota.

Také obyvatele Dřínova na Kroměřížsku čeká krušné dojíždění domů. Až do poloviny listopadu bude kvůli rekonstrukci uzavřený průtah obcí v délce 1,2 kilometru.

„Do konce srpna bude na této komunikaci úplná uzavírka pro všechny druhy vozidel. Od 1. září ale stavební firma umožní průjezd linkovým autobusům,“ upřesnil stavební dozor z Ředitelství silnic Zlínského kraje Lubomír Barnet. Motoristé proto musí volit pro cestu do Dřínova objízdné trasy přes okolní obce, například přes Morkovice-Slížany, Uhřice a Pavlovice u Kojetína.

Hana Trčková