S omlazovací kúrou chrámu, postaveného v letech 1700 až 1703 a zvětšeného do své dnešní podoby v roce 1791, začali Boršičtí před čtyřmi měsíci. „Nejprve si řemeslníci vzali do parády střechu kostela, která byla v havarijním stavu. Krytina byla hodně chatrná a lidem se při jejím odstraňování rozpadala v rukou. Do svatostánku sice nezatékalo, ale dešťová voda se zdržovala na půdě,“ informovala místostarostka Boršic Bronislava Otrusinová o nanejvýš nutné renovaci chrámu.

Sakrální stavba, která je odkazem předků, si podle ní zaslouží rozsáhlejší opravu než jen výměnu střechy. „Kostel projde rozsáhlejší rekonstrukcí, která začala za minutu dvanáct. Využijeme postaveného lešení a odstraníme starou a opadávající fasádu, nahradíme ji novou i novým světlým nátěrem. Barva chrámu se proti tomu dnešnímu výrazně nezmění,“ poznamenala Otrusinová. Boršičtí si při rekonstrukci svatostánku posvítí také na staré okapy a svody, které volají po výměně.

Rozpočet opravy kostela atakuje třímilionovou hranici. V plné výši ale obecní kasu nezatíží. „Díky místní akční skupině Buchlov se nám v roce 2009 podařilo získat na rekonstrukci 1,6 milionu korun z projektu Leadr. Zastupitelstvo obce Boršice uvolnilo ze svého rozpočtu částku 600 tisíc a věřící z farnosti přispěli na opravu kostela formou sbírek sedmi sty tisíci korunami,“ prozradila místostarostka Boršic.

Netajila se tím, že v opravované věži kostela byla nalezena kovová schránka z roku 1958. Tenkrát dostala jeho věž zbrusu nový nátěr. „Ve schránce byl dobový tisk, mince a papírové bankovky, několik fotografií a opis zápisů z farní kroniky. Dochované materiály jsme ofotografovali a zkopírovali a před dokončením oprav je zase vložíme do báně v zapertlované schránce,“ ujistila místostarostka. Jedním dechem dodala, že k těm historickým materiálům přidá obec a farnost nejen současný denní tisk, fotky a cédéčko zachycující nynější život ve vesnici, ale také boršickou slivovici.

Seriál Týdeníku Kostely na Slovácku: klikni ZDE

Čtěte také:

Kaple, křížky a boží muka na Slovácku