Pracovníci Povodí Moravy chtějí dokončit opravu utrženého břehu Olšavy v Kunovicích do nového roku

„Břeh se utrhl po deštích, právě když se v Hradišti konaly slavnosti vína. Dříve v ulici vedlo staré potrubí, které když prasklo, tak voda také utrhla kus břehu. Stávalo se to poměrně často,“ zavzpomínal obyvatel olšavského nábřeží Josef Otto.

Pracovníci Povodí Moravy urychlili přípravu rekonstrukcí, aby poškozený břeh neohrožoval obyvatele okolních domů. „Velmi rychle se nám podařilo připravit projekt a získat stavební povolení,“ doplnil Fína s tím, že zároveň zjišťovali příčinu havárie. Samotný sesuv mohl mít hned několik důvodů.

Břeh zatěžují i parkující auta

Břehy Olšavy v této lokalitě zatěžují parkující auta, která stojí na místech vybudovaných načerno. Své zřejmě způsobila i voda vytékající z prasklé dešťové výpusti a také projíždějící nákladní auta. Sesuv břehu zavinila podle pracovníků Povodí právě některá z těchto příčin nebo jejich kombinace. „Snažíme se společně s vedením města najít preventivní opatření, aby se podobná nehoda neopakovala na jiném místě,“ dodal Fína. Jednou s navrhovaných variant bude omezení vjezdu těžkých aut nebo parkovaní na hraně řeky.

Radnice ještě hledá řešení

Problém chtějí řešit i na kunovické radnici, kde zatím hledají způsob. „Je to věc, kterou musíme řešit, ale zatím ještě přesně nevíme jak,“ přiznal kunovický starosta Jiří Vařecha. S omezováním dopravy však zatím nespěchá. „Je to standardní komunikace a jediný přístup k mnoha domům,“ dodal Vařecha.