Stodůlka sám se podělil o zkušenost z operace očí jednašedesátileté ženy, která začala po patnácti letech slepoty vidět. „Prodělala osm neúspěšných zákroků transplantace rohovky, tak jsme jí navrhli ojedinělý postup. Z jejího vlastního zubu jsme odebrali kousek tkáně a společně s optikou implantovali na oko. Tělo to přijmulo dobře a žena po řadě let spatřila tváře svých dětí a manžela,“ přiblížil specialista Stodůlka. Dodal, že tento případ je pro něj skutečně unikátní, protože pacientka je dnes schopna i číst bez brýlí.

Jedna z posledních úspěšných klientek Stodůlky přišla do auly zahrát dokonce přítomným na housle. Devatenáctiletá Barbora Valečková z Uherského Brodu, vítězka loňských Hudečkových kurzů, měla ještě před půl rokem problém sledovat noty. „Měla jsem desítky dioptrie a skladby se učila nazpaměť, abych nemusela noty sledovat. Hned druhý den po zákroku už jsem četla bez problémů noviny. Je to úleva,“ pochvalovala si.

Předat zkušenost přijel i plzeňský primář Michal Janek. Nedávno řešil případ, kdy při operaci šedého zákalu u šestapadesátiletého muže došlo ke komplikaci. „Prasklo mu zadní pouzdro čočkového vaku, do nějž vkládáme umělé čočky a implantovat bylo problém. Nastínil jsem tedy kolegům svůj postup, který byl úspěšný,“ objasnil Janek z laserového OFTA centra.

Podobné setkání plánuje už nyní organizátor Stodůlka i na příští rok. „Účastníci si pochvalovali, že to pro ně bylo přínosné,“ zdůvodnil.
Sám se v nejbližší době hodlá zaměřit na nové druhy transplantace rohovky, které by přinesly zrychlení návratu zraku po operaci, zkvalitnění a menší pravděpodobnost problémů a komplikací.