Otázka: Jaké máte koníčky? (Karolína Drožková)

Ivo Mitáček: hlavně potápění, ale také procházky v přírodě, po kopcích, jízda na kole, fotografování… čas věnuji i občanskému sdružení Kura Kura Czech, které zachraňuje ohrožené druhy želv…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co říkáte na přesunutí leteckého týmu SAR z Bochoře a výměnu vrtulníku Sokol W-3A za MI 17. Myslí, že je to velká škoda a ztráta protože mezi Vámi existuje výborná spolupráce. Děkuji (Kaja)

IM: jsem absolutně PROTI rušení SAR Bochoř a proti odsunu Sokolů… každý normální člověk si umí spočítat jedna a jedna, což asi neplatí v armádě… neznám vyšší hodnotu než je zachráněný lidský život a že jich mají kolegové ze SARu víc než dost, je zřejmé i z našeho zpravodajství a zásahů v našem kraji… tohle mi vážně zvedá adrenalin a fakt se ptám co teda má ještě smysl v záchranařině… ??

Otázka: Ahoj Ivo. Zdravíme Tě z terásky a popíjíme kávu. A zároveň nás napadá otázka, jaká by byla Tvá podoba dokonale stráveného dne? (Míša a Žažka)

IM: ostrov Seraya nebo Kawi… čistá bílá pláž, palmy, nikde nikdo, nafoukaná láhev na potápění… :)) a pak kávička s váma dvěma… :)))

Otázka: Při jakých příležitostech si ve svém povolání říkáte : "mám já tohle zapotřebí?" …a při jakých: "mám já to ale skvělé zaměstnání" (Barakuda)

IM: tak to se vážně přiznám… DENNĚ !!! vážně… co je hřejivější, než být součástí systému, který zachrání lidský život… co je smutnější, když někdy už nejde pomoct…

Otázka: pomooooc nevíte jak nejlíp uhasit žízeň? (Petra)

IM: vím… tel. 112 dnes slouží moc šikovní operátoři…

Otázka: Jací jsou místní novináři? Jdou po krvi a po senzacích? (Tina)

IM: pokud použiju váš slovník a výrazy: … po krvi se přestalo jít obecně tak před pěti lety.. v poslední době převládají právě ty senzace, kuriozity apod. smrt jedince už není tolik zajímavá a dává se přednost naprostým ptákovinám a nesmyslům…

Otázka: Dobrý den, kolik zahynulo hasičů za posledních deset let při výkonu služby? Dá se říct, že je to nebezpečné povolání? Díky (Morbid)

IM: hasičina a záchranařina je velmi nebezpečné povolání… díky neustálemu výcviku, školením, zdokonalováním techniky i taktiky zásahů se snažíme úrazy minimalizovat… moderní ochranné pomůcky už nejednoho hasiče zachránily a přesně k tomu mají také sloužit… nejsem u hasičů tak dlouho, ale smrt záchranáře je velmi výjimečná… lehká nebo i těžší zranění však jsou i několikrát ročně…díky okolnostem, které jsem popsal, však neskončila smrtí kolegy… ať to tak zůstane i nadále…

Otázka: Dobre odpoledne. Co se Vám vybaví, když se řekne požár pneumatik v UH. Brodě? Jaké nato máté vzpomínky, postřehy a mozná i zajímavosti? (Jen)

IM: čistá hrůza… tisíce lidí ohrožených nebezpečným kouřem, neskutečné vypětí sil hasičů, vojáků a dobrovolníků po čtyři dny, bezmoc boje proti živlu, který nešel zkrotit… vztek na člověka, který tohle udělal… ne pro škodu něčího majetku, ale pro nebezpečí lidí v celém regionu… děs

Otázka: pane Mitáček, co si myslíte o tom, že záložna vyhořela těsně před její částečnou demolicí. nevipadá to potom jako pojistný podvod, (šťoural)

IM: možná to tak vypadá, ale kdo by zakládal požár těsně před pravým polednem, když jsou krajští hasiči na místě za čtyři minuty ??? byla to nedbalost po odhozeném nedopalku cigarety jednoho dělníka…

Otázka: Dobrý den pane Mitáček! Vážně nevím jak to dělatě vy se nebojíte tak velkého ohně,jako byl například v UH, Brode nebo v Bojkovicích,když hořeli pneumatiky??? Ráda bych vám taky poděkovala za výborně vykonanou práci v Uherském brdě ato též kousek od ZŠ v Bojovicích.Na skládce pneumatik ale jednu věc neznám jak to bylo vlasně v těch Bojkovicích zjistilo se jak ten požár vzniknul???A musím se přiznat taky zjistila sem to ja a nahlásili sme to taky. (Martina)

IM: já se ohně bojím a taky si musím dávat pozor kde se pohybuji… jinak příčinoupožáru v Bojkovicích byla nedbalost dělníků, kteří zde hořákem rozpalovali železný šrot… jestli kradli nebo to bylo na zakázku vlastníků je věcí policie… pro nás byl případ uzavřen zajištěním stop a jejich přiznáním… jinak díky za vaši všímavost a ochotu pomáhat… :))

Otázka: Dobrý den, jak je prosím možné rozpoznat příčiny požáru? Píše se dnes a denně, že "vyšetřovatel hasičů místo ohledal a zjistil…" Jaké tedy stopy oheň zanechává, například, když ho založí děti při hře? (martin vykydal)

IM: oheň má jedno specifikum a to je, že zanechává tzv. typické stopy… to znamená, že každý průbeh hoření a každý hořící materiál zanechá jen specifickou a přesnou stopu… no a vyšetřovatel má tu práci, že takové stopy musí najít a podle nich určit nebo vyloučit příčinu… možná to zní jednoduše, ale je to velmi složité… někdy musíme používat speciální prostředky nebo i hledat nové postupy… vyšetřování příčin požárů je nesmírně zajímavá práce…

Otázka: Chtěl jsem se zeptat, v součastné době je všude nedostatek řidičů s oprávněním na C.. Je to i problém u HZS a SDH? Pokud je, jak se řeší? Díky za odpověd (Tom)

IM: tento specifický problém jsme začali pociťovat teprve koncem loňského roku a určitě to pocítíme v budoucnu po odchodu starých strojníků… mladí nastupující hasiči už nemají ty možnosti jako ti dříve narození… není vojna, kde se dalo C udělat a pořídit si ho dnes v civilu je dost nákladné…

Otázka: Přeji hezký den, jen jsem se chtěl zeptat, jaký máte vztah ke zvířátkům, třeba k dráčkům… (exgal)

IM: ke zvířátkům mám od mala velmi vřelý vztah… a přetrvává až do dneška… a dráčci ? pokud se jedná o ty naše plyšové dráčky záchranáčky, tak to je velmi milé a přítulné stvoření… pokud se jedná o dráčky z Komod, tak tam bývám opravdu opatrnější… :)) ale jsou to úžasná stvoření…

Otázka: Dobry den, chtěl bych se zeptat, jestli bude do konce roku 2008, popř je volné místo u HZS, ÚO Uherské Hradiště. Děkuji (Jozef)

IM: na to je těžké odpovědět… musíte být trpělivý a pravidelně se poptávat na našem personálním oddělení… zájemců je opravdu hodně a míst málo… ať nepropásnete příležitost.

Otázka: Kolik už ste vybrali od lidí za výjezdy? (dss)

IM: myslím, že zatím uplatňujeme jeden neoprávněný zásah v Kroměříží - otevření bytu za 10 tis. Kč

Otázka: Ahojky Ivosi,zdravime te z KOPIS a bud hodny:-) (KOPIS)

IM: zdravím na KOPIS.. hlavně buďte hodní vy, protože dneska je zase tolik výjezdů a zásahů, že to nestačím zpracovávat… :)))

Otázka: Dobrý den, chci se Vás zeptat na problematiku žhářů v řadách hasičů. na tato témata jsou různé filmy i seriálové díly, ale jak je to ve skutečnosti? Jsou i v našem regionu?Pamatujete osobně nějaký případ? A kde a kdy se stal? Díky za odpověď (zvědavec)

IM: ano, i v řadách hasičů jsou (asi správně byli) žháři… musím říct, že se zatím vždy jednalo o dobrovolné hasiče, kteří trpěli nedostatkem "zásahů", a proto si pomohli tímto způsobem… poslední známý případ je ze Vsetínka… asi dva roky zpět…

Otázka: Zažíváte někdy během focení u zásahů pocit mrazení v zádech? Děkuji za odpověď :-) (Veronika)

IM: velmi často… je to strach i vzrušení… je to pocit, že jsem blízko smrti i záchrany… je to pocit ztráty i nalezení… pocit radosti i zklamání… to všechno před mým objektivem je realita a ne hraný film

Otázka: Ahoj Ivo, chtel jsem se zeptat co si myslis, ze je u hasicu v Cesku vubec nejtezsi. At uz to pojmes z jakehokoli uhlu pohledu. Dekuji za tvuj nazor… P. (Novajz)

IM: nejtěžší ? přežít srážku s blbcem… někdy zapomínáme proč tu vlastně jsme a komu máme sloužit… !!!

Otázka: Dobrý den. Velmi by mě zajímalo, jestli Vám, jako tiskovému mluvčímu nevadí, že Vás telefony budí určitě i kolem půlnoci. Hezký den. (Magda Z.)

IM: vadí, ale je to práce, kterou jsem si zvolil a pravidla, která jsem si nastavil… pokud bych to tak nechtěl, tak ten telefon vypnu a je to… ale proč by mým nepřístupným chováním měla trpět celá organizace hasičů… naopak… rád to pro ně udělám…

Otázka: Dobrý den pane Mitáček. Dovedl byste dělat tiskového mluvčího třeba v Kauflandu? TM je dnes vnímán hodně jako mlžič a třetí kolo u vozu, když něco sháníte. U hasičů je to asi jinak. Já sama dělám TM. Díky za sdělení vašich osobních dojmů a hodně štěstí. (Milena Lupeníková)

IM: v Kauflandu ?? hmm… to nevím, ale možná ano… to právě záleží na tom, jak se chce (nebo nechce) daná firma prezentovat u veřejnosti… rozhodně musím říct, že jsem tiskový MLUVČÍ a ne tiskový MLČÍ !!! budování pozic mluvčího je velmi těžké, protože na to nejsou nastaveny ani naše firmy, ani společnost obecně… já se o to snažím už dvanáct let… :))

Otázka: Nedávno jsem někde četla, že budete některé své výjezdy zpoplatníte. Co když zavolám hasiče v domnění, že třeba u sousedu hoří a pak se zjistí, že šlo o omyl. Budu muset i za tento výjezd zaplatit? Děkuji (Alžběta Malá)

IM: pokud se budete oprávněně domnívat, že u sousedů hoří… např. uvidíte plameny, kouř apod., tak za takový výjezd nikdy nebudeme nic chtít… případy zpoplatnění se netýkají požárů nebo obecně všech druhů záchranných akcí… ale týkají se jen prací nad rámec našich zákonných povinností - jako odřezávání stromů, odchyt včel, zametání silnic po nehodě, odstraňování rampouchů apod.

Otázka: Dobrý den pane Mitáčku, zajímal by mě v krátkosti Váš životopis a profesní kariéra. Prostě to, jak se člověk k takové práci dostane. (Jan Musil)

IM: po střední škole jsem pracoval v Praze, po vojně se mi nechtělo vracet, tak jsem šel k policii v Uh. Hradišti, dva roky jsem šlapal chodník a pak osm let mluvčím ve Zlíně, mezitím střední policejní škola a později i policejní akademie. Po deseti letech přechod ke krajským hasičům, ukončení studií na UTB a zatím zde setrvávám…

Otázka: Ivo, kdyby ses na nějakou dobu stal patronem hasičů s neomezenými možnostmi, co bys pro ně udělal ? (Soňa)

IM: zařídil bych, aby nebyl žádný výjezd… sakra vždyť i hasiči musí někdy odpočívat… vždyť to není možné, co se furt děje…

Otázka: Bydlím na Jižních Svazích a mám osypky z toho, kdyby se tu něco stalo. Přes zaparkovaná auta se sem prostě nemůžete dostat. Jak se podle vás dá taková situace řešit? Existuje vůbec nějaký zákon, který by vám umožnil ta auta v případě ohrožení života odstranit? Myslím třeba i silou. Děkuji. (Jaroslav Krupa)

IM: tak ty osypky má půlka hasičů ze Zlína, to mi věřte ! JS jsou velký problém a hlavně pro průjezd naší techniky… snažíme se to s městem řešit, ale nejde to nijak snadno… stavební úpravy problém, parkování problém, legislativa problém… sami se bojíme okamžiku, kdy to skončí tragédií… nedávno při požáru v jednom z bytů k tomu nebylo daleko… šlo o vteřiny… cisterny odstavené před sídlištěm a k bytu hasiči museli běžet… použití síly není u nás právně možné… a čekat, až někdo vozy odtáhne a hasiči projedou… tak to už je po požáru…

Otázka: Mám ráda rychlá auta. Zajímalo by mne, kolik dokážete vytáhnout z hasičské cisterny. Máte v záznamu nějaký rychlostní rekord? (Žofka)

IM: rychlostní rekord máme, dokonce jsem ho byl sám účasten, ale to se nedá zveřejnit… :)) jinak platí, že na našich cisternách máme omezovače rychlosti na 120 km/h… jet víc např. s dvaceti tun. a šesti muži napalubě… to už je dost nebezpečné… nejdůležitější je dojet, dojet v pořádku, ostatní čekají na naši pomoc… a ne dojet o deset vteřin dřív nebo nedojet vůbec…

Otázka: Když hasiči vyrážejí do ostrého zásahu, sklouzávají se po tyči dolů. Nehrozí jim nějaká újma v inkriminovaných partiích?:-) A už se třeba někdy stalo, že by záchranář z tyče spadnul? (Hanna Růžičková)

IM: :))) úraz hrozí vždy… zvláště, když si uvědomíte, že po tyči se jezdí výhradně v noci, když jsou hasiči probuzeni a do dvou minut musí už vyjíždět oblečení s auty ven k zásahu… při naskakování na tyč je důležité, aby dal hasič stranou hlavně hlavu ! …jít přímo se fakt nevyplácí… :))

Otázka: Celý den chodíte v jednom mondůru.V létě v tom musí být hodně horko. Máte i nějakou speciální letní výbavu? Třeba nějaké hasičské kraťasy? (Lenička)

IM: kraťasy ? to by se mi líbilo… ale to jen možná někde na pláži… jinak se naše výstroj řídí docela přísným předpisem, který stanovuje co smíme nosit a jak jednotlivé oblečení kombinovat nebo využívat… :)) přeci jen je to uniforma !

Otázka: Dobrý den, moje otázka zní: Jak náročné je stát se hasičem. Můžete nějak specifikovat, co vše musím prokázat? A to jak po psychické i fyzické stránce. Děkuji za odpověď. (Igor K.)

IM: tak to by tady zabralo celý čas a prostor… doporučuji obrátit se na naše personální oddělení, kde mají všechny požadavky, včetně testů a jejich limitů… www.hzszlk.eu jinak stát se hasičem není lehlé, ale také ne nemožné… chce to opravdový zájem a trpělivost…

Otázka: Může být hasičem žena? Mám na mysli, že by rovnou jezdila k ostrým zásahům. Operátorky do toho nepočítám. (Madonna)

IM: zatím to naše zákony neumožňují… škoda, ve světě je to běžné… ale u nás platí váhové omezení pro práci žen, tedy, že žena nesmí pracovat s těžkým břemenem, což je u hasičů problém… několik dívek se k nám hlásilo na zařazení do výjezdu, ale nebylo to umožněno… jak říkám škoda, myslím, že by své uplatnění našly i tak… jako psychosociální pomoc u zásahu, jako záloha, zabezpečení spojení nebo servis…

Otázka: Za svoji kariéru u hasičů jste viděl hodně neštěstí. Jak to zvládáte psychicky, vidět mrtvé i zraněné musí přece na člověku zanechat následky. (Petr Sláma)

IM: to je pravda… ročně jsem až u stovky případů, kdy jde o tragédii, zraněných nepočítaje… psychycky je to náročné a nemá smysl si namlouvat, že to nemá vliv… má… a proto i já musím v sobě nastartovat procesy, které mě ochrání… sport, relax nebo návštěva naší psycholožky… není pravda, že by člověk časem otupěl u takových případů, já to tedy na sobě nepozoruji…

Otázka: Dříve jste byl policejní mluvčí, nyní zastupujete hasiče. Můžete to nějak porovnat? Která práce je obtížnější a která vám přináší zajímavější zážitky?A proč jste vůbec od policie odešel? (Raul)

IM: tento dotaz dostávám dost často a odpověď není jednoduchá… rozdílný je obsah mé práce i způsob komunikace… u policie jsem musel v hlavě nosit případy a sledovat jejich vývoj třeba po dobu několika měsíců, u hasičů je to relativně jednodušší - přijedeme, uhasíme, vystříháme, zachráníme, odjedeme… výsledek je patrný hned, což u policie nebylo… ale to je jen jeden pohled… jsou to rozdílné instituce, mají každá jiné vnitřní nastavení, každá je pod jiným tlakem… ale obě nabízejí neskutečně zajímavou práci… od policie jsem odešel z mnoha důvodů, ale ten hlavní byl v tom, že nevydržím dělat tak dlouho na jednom místě, deset let je pro mne opravdu strop… :))

Otázka: Pane Mitáčku, můžete mi prosím prozradit, co jste naposledy hasil? (Lolobrigida)

IM: můžu… kromě žízně to byla hromada hořícího odpadu u Kostelce… chlap, co tam pálil, zdrhnul, když mě viděl přijíždět ve služebním autě… naštěstí vozím hasicí přístroj…

Otázka: Dobrý den, pane Mitáčku, zajímalo by mne, zda Vám při Vašem náročném povolání zůstává čas na koníčky. Pokud ano, co Vás nejvíc "bere"? :-) (Silvie Malotová)

IM: snažím se ho udělat ! ale moc mi to nejde… ty mršky požáry a nehody ne a ne ustat… záchranou je dovolená, hodně daleko, mimo signál mobilu… potápění, procházky po lesích nebo lezení po horách… :))

Otázka: Smím se zeptat. Jak se ničí radiace?? Předem děkuji (Jakub Ketman)

IM: blbě… pomáha konzervace místa, beton, olovo… evakuace


Otázka: Pane Ivo, vy ve svých článcích často chválíte záchranáře i občany za dobrou práci,odvahu,pomoc bližním…kdy jste naposledy dostal vy nějaké ocenění nebo pochvalu a od koho ? (Barakuda)

IM: myslím, že hlavně jim patří poděkování… já jsem jen ten, kdo informace lidem přináší nebo jen zprostředkovává… a ocenění se také dočkávám, ať už ze strany mých přímých nadřízených, tak hlavně přes maily od občanů a čtenářů… :)) občas mne někdo zastaví na ulici a chce poděkovat, pochválit nebo jen pokecat o naší práci… je to fajn, že jsou lidé všímaví a hlavně, že umí ocenit práci záchranářů - profiků i laiků…

Otázka: Dobrý den. Zajímalo by mě, jestli za ty roky, co jste u hasičů, máte v paměti nějaký případ, která vás i po letech stále chytá za srdce? (Andrea)

IM: hmmm… tak těch je opravdu hodně… tady u hasičů je člověk opravdu velmi blízko jak skutečných neštěstí, tak i neuvěřitelně lidským příběhům a pomocím… vždy, když vidím, jak si lidé dokáží pomáhat v těžkých situacích, tak to je velmi silné… profesionální záchranáři mohou pomoci, ale lidé to umí taky… nesmí však myslet jen na sebe.. děkuji za tento dotaz…

Otázka: pane majore, bojíte se více ohně, nebo svatebního chomoutu? (ctitelka)

IM: tak teď se vážně dost směju… :)))) myslím, že obé má svá úskalí… :))) a obému se asi do budoucna nevyhnu…

Otázka: Co říkáte na inline aktivity? Dáme někdy rozhovor na bruslích? (Webeditor)

IM: takové aktivity neodmítám a osobně je vítám… jen si myslím, že v nich nejsem až tak pevný "v kolečkách", ale to na rozhovor nemá vliv… na zahrádkách cyklostezek je fajn… :))

Otázka: Dobrý den pane Mitáček. Kam si můžu poslat pro fotku, že byste mi ji podepsal. Moc hezky se usmíváte :-) Žárlí na vás paní, nebo slečna? (Lofina)

IM: tak zatím mám nejvíc zájemkyň z řad seniorek… :)) ale pokud je ti fakt 13, tak tě taky neodmítnu… můžeš se zastavit ve Zlíně na hasičské zbrojnici… :))

Otázka: Zdar, ještě máte pořád trubky, po kterých chlapi sjížďajů dolů když zahoří? (Dušan)

IM: toš baže že… na starých stanicách ty trubky ešče sú… a tož hlavně v noci (bo chlapi mají ložnice v patru) to je pěkný rachot… :)) ale včílkáj sa stavijů nové stanice, eném takové ty přízemní a tam néni nic..

Otázka: Pane Mitáček, takřka denně se stýkáte s ohněm, je pravda, že právě proto trávíte nejčastěji volné chvíle pod vodou? Je vaše záliba důsledkem vašeho povolání, nebo jste se potápěl již dříve? (Peťula)

IM: potápění se věnuji přes dvanáct let… u hasičů jsem čtyři a půl… z toho je jasné, že tohle asi nebude ten důvod… ale na druhou stranu přiznávám, že pod vodou neuvěřitelně relaxuji a opravdu si to užívám… je to víc než koníček… a taky mi hodně pomáhá

Otázka: Jste svobodný? Jaké dívky se Vám líbí? (Liběna Pelikánová)

IM: :)) ano svobodný jsem, ale také šťastně zadaný… dívky se mi líbí veselé, se smyslem pro humor a se zdravým nadhledem na svět i události kolem nás…

Otázka: Kdy jste byl při požáru sám v ohrožení života? (Marta Pechancová, Zlín)

IM: to si připadám vždycky, když tam jsem… ale naštěstí moji kolegové drží ochrannou ruku a včas mě upozorní na padající stropy a trámy, na plameny v mé těsné blízkosti i na jiná nebezpečí… někdy při dokumentování takových událostí nevnímám okolí… naštěstí používám ochranné zásahové pomůcky vč. přilby, což mi mnohokrát pomohlo… :))

Otázka: Dobrý den pane Mitáčku, mám dotaz - možná amatérský - sousedi často "topí" odpadem, myslíte, že je práce hasičů je "krotit", nebo se máme obrátit jinam, a jaký postih jim za znečišťování ovzduší hrozí? Děkuji Martina

IM: spalování odpadu je becně velký problém… a ten největší je, když to někoho obtěžuje… osobně doporučuji nejdříve rozmluvu, zkusit vliv některého ze zástupců obce…a pokud není možná rozumná domluva, tak se obrátit na hygienu, případně na naše odborníky z odboru prevence…

Otázka: dobry den , co je potreba aby mohl pracovat u profi hasiců dekuji (petr)

IM: kromě zákonných povinností, které musí splnit každý uchazeč (a jsou uvedeny na našem webu www.hzszlk.eu) určitě hodně odhodlání, vytrvalosti a přesvědčení, že tato nelehká práce je opravdu pro tebe a že ji chceš opravdu dělat…

Otázka: Ahoj siláku, zašel bys někdy na dvojku? (Janett)

IM: ahoj Janett, zas takový silák nejsem, ale na dvojku zajít můžem… :))

Otázka: Dobrý den, někde jsem zaslechl, že jezdíváte pravidelně do Indonésie. Ne se tam válet u moře, ale za dobročinností. Můžete mi napsat, co je na tom pravdy? (zvědavec Jouza)

IM: to je pravda… jelikož jsem členem neziskové organizace KURA KURA CZECH o.s., tak tam jezdím hodně "pracovně"… snažíme se pomáhat při záchraně ohrožených druhů želv a pomáháme stavit záchrannou želví stanici na ostrově Nusa Penida nedaleko Bali… zároveň se snažíme o ochranu moří a ochranu životního prostředí… do projektů se může zapojit každý a každý může přispět na dobrou věc - víc na www.kuraczech.org

Otázka: Podle čeho se rozdělují dotace pro sbory SDH? Děkuji (František Měřička)

IM: dobrý den, jeden z hlavních vlivů je určitě vytíženost jednotky v rámci zásahové činnosti a určité priority, které dávame do širšího pohledu na místní průmysl, počet obyvatel, obecná nebezpečí v lokalitě, dopravní zatíženost a další negativní vlivy, které se promítají do počtu událostí v působnosti obce… určitě dotace míří tam, kde potřebujeme pomoc dobrovolných hasičů a takové jednotky mají dnes přednost před místy, kde je relativní klid… vše je o penězích a ty dnes proudí k hasičům kteří jsou vytížení… později by se mělo dostat i na ostatní jednotky… stanovisko HSZ Zlínského kraje je určující, ale způsobů dotací je více…