Na základě včerejším jednání s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem to dnes dopoledne sdělila zlínská primátorka Irena Ondrová (ODS), která je zároveň členkou dozorčí rady nemocnice. Podle ní už tak ani nehrozí, že by zlínská onkologie měla ztížený přístup k získání peněz z EU na svou modernizaci. Ještě je však nutné, aby ministerstvo své stanovisko vydalo oficiálně.

Právě z tohoto důvodu se primář onkocentra Milan Kohoutek ke zprávám zatím raději staví zdrženlivě.

„Je to dobrá zpráva, ale počkejme, až ministerstvo vydá příslušný věstník či vyhlášku, kde to bude oficiální,“ sdělil Kohoutek. Ředitel Baťovy nemocnice Petr Pšikal ještě podle něj dnes jedná s vedením České onkologické společnosti o podmínkách, které ještě bude potřeba splnit. „Je totiž nutné doplnit atestované lékaře, protože je pravda, že jsme s personálem na hraně,“ poznamenal Kohoutek.

Sehnat odjinud nebo vychovat vlastní odborníky na onkologii by v budoucnu bylo pro Baťovu nemocnici bez statutu onkocentra podle něj velice obtížné.

S optimismem přijala potvrzení o zachování statutu onkoncentra krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Hana Příleská (ČSSD). „Každopádně je to pozitivní,“ sdělila. V nadšení ze zprávy je ale stejně jako primář Kohoutek ještě opatrná. „Uvidíme, jestli tam nebude ještě nějaký zádrhel, zda to bude bez podmínek,“ sdělila. Ocenila také, že na zachování onkocentra se snaží podílet politici bez ohledu na stranické příslušnosti. „Nejraději bych každopádně ale viděla oficiální vyjádření ministerstva,“ poznamenala Příleská.

Oficiální stanovisko o rušení či zachování jednotlivých onkocenter v celé republice chce ministerstvo zdravotnictví prezentovat na zítřejší tiskové konferenci v Praze.

Související článek:

Onkocentrum ve Zlíně nezruším, řekl ministr Julínek

Zlínské onkologické centrum je v ohrožení