Děkujeme za pozornost, dnešní ON-LINE přenos z Velehradu je u konce.

23.21 - Na DMS se vybralo 1 830 tisíc korun. Děkujeme!

21.15 - Slavnostní koncert na Velehradě končí. V jeho závěru promluvil prezident Miloš Zeman a arcibiskup Graubner. (FOTOGALERIE a VIDEO).

20.46 - Koncert Dnů lidí dobré vůle tradičně otevřel Velkomoravský chorál v podání hudebníků cimbálové muziky Hradišťan, kteří pak v doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka přidali ještě píseň Obrana Konstantinova v Benátkách, kterou také zazpívali ve staroslověnštině

20.00 -Také při dnešním Večerním koncertu lidí dobré vůle, který právě začal, se uskuteční interaktivní charitativní sbírka, jejíž výtěžek bude rozdělen rovným dílem mezi tři neziskové organizace, kterým pomůže zlepšit a rozšířit jejich služby. Jsou to Adopce nablízko aneb Pomoc blízkých pomáhejme daleko, České katolické biblické dílo a Nadační fond ADIUVARE.
„Tyto tři projekty se věnují potřebným a pomáhají tam, kde je třeba. Pro svou činnost, modernizaci a zlepšování životních podmínek pro své klienty potřebují finanční prostředky, kterých se jim ale nedostává. To se může změnit! Proto pomoci mohou ti, kteří přispějí třeba formou DMS," uvedl hlavní organizátor a tajemník projektu Dny lidí dobré vůle Josef Kořenek. (více k dárcovským SMS ZDE). Před koncertem byly vypuštěny k obloze balónky na pomoc. (více čtěte ZDE)

19.46 - Před malou chvílí byli na Velehadě přivítani cyklopoutníci kteří přijeli až ze Soluně (více čtěte ZDE)

19.31 - Krátce před devatenáctou hodinou skončilo na prostranství před Základní školou Velehrad třinácté mezinárodní setkání vozíčkářů. Jeho organizátorem byla obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc pod záštitou Maltézských rytířů a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera. (FOTOGALERIE)

19.19 - Prezident Miloš Zeman přijel dnes vpodvečer na poutní místo Velehrad na Uherskohradišťsku, které ode dneška hostí jednu z největších církevních událostí v zemi – Dny lidí dobré vůle. Letos si tam navíc tisíce poutníků připomínají 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Prezident položil květiny k oltáři ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Doprovázel ho mimo jiné olomoucký arcibiskup Jan Graubner, zlínský hejtman Stanislav Mišák a velehradský starosta Stanislav Gregůrek. Pak Zeman s doprovodem odešel do Stojanova gymnázia vedle baziliky. Od 20:00 se bude účastnit charitativního koncertu Večer lidí dobré vůle, na němž se zlínskou filharmonií vystoupí světové operní hvězdy. Tradičně nebude chybět ani Jiří Pavlica a Hradišťan. V pátek má prezident na programu účast na slavnostní bohoslužbě.

18.27 - Ve Slovanské sále Stojanova Gymnázia ve Velehradě byla dnes odpoledne představena zlatá mince v nominální hodnotě 10 tisíc korun. Vydala ji Česká národní banka k výročí. 1 150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje na území Velké Moravy. Jedenáct tisíc mincí, které připomínají tuto událost je už v prodeji. Na lícní straně zlaté mince, vážící jednu troyskou unci je velkomoravský kníže Rostislav, na jehož žádost v roce 863 přišli Konstantin s Metodějem na Moravu. Slovanští věrozvěsti jsou vyobrazeni na rubu mince. Všechny tři osobnosti jsou zpodobněné ve stylu byzantské ikony zasazené do rámu, v němž jsou vypsána jednotlivá písmena hlaholice.

18.15 - Právě probíhá setkání asi stovky vozíčkářů a to nejen z České republiky, ale i z okolních států. Komponovaným pořadem provádí herec Filip Tomsa.

18.08 - Beseda prezidenta ČR Miloše Zemana s osvětimanskými občany končí, prezident podepisuje zájemcům fotografie, poté se kolona vydá z návsi na Velehrad.

17.48 - Na Velehradě byla dnes odpoledne otevřena výstava nazvaná Jít cestou naděje, která představuje několik desítek obrazů, soch a dalších děl vytvořených vězni ve 20 českých věznicích. Její součástí je také unikátní kopie Relikviáře svatého Maura, kterou zhotovili odsouzení z věznice Horní Slavkov pro zámek a hrad Bečov. (více čtěte ZDE+FOTOGALERIE)

17.45 - Prezident ČR Miloš Zeman beseduje v Osvětimanech s občany. Kulturní sál je zcela zaplněný. Tématy jsou Rusnokova vláda, korupce, zahraniční návštěvy i podnikání v České republice. Prezident po setkání zamíří na Velehrad.

17.11 - Prezident České republiky Miloš Zeman, který se ve čtvrtek i v pátek zúčastní oslav 1150. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, je dnes večer hostem v Osvětimanech, kde se setká s místními občany. Náš redaktor je již na místě, připravujeme pro vás reportáž. (FOTOGALERIE a VIDEO)

16.42 - Z velehradských oslav budou až do pátečních odpoledních hodin vysílat radioamatéři z Radioklubu Kunovice a to na krátkovlnných radioamatérských pásmech přímo z prostor velehradského areálu Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje. (VIDEO)

16.23 - Ke každoročním oslavám sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě patří také kolotoče a stánky s cukrovinkami a občerstvením. Největší nápor se očekává dnes večer a hlavně v pátek 5. července. (VIDEO zde)

14.51 - Maltézská pomoc i přes poměrně nízký provoz v centru poutního Velehradu má za sebou několik případů ošetřování. U dvou osob vytahovali klíštata, ošetřovali jednu tržnou ránu a jednu nevolnost.

14.50 - V těchto okamžitcích právě probíhá zkouška na večerní koncert. Na podiu zkouší Filharmonie Bohuslava Martinů. Zkoušku na nádvoří baziliky sleduje několik stovek poutníků.

14.40 - Na hřišti ZŠ začal program pro děti  "Velehrad dětem - s Cyrilem a Metodějem vážně, nevážně, pro starší slečny program  - Za školou s Inem (dívčí svět), ukázky mody, slavnostní účesy, soutěže.

14.40 - V knížecím obydlí palácového typu v Archeoskanzenu na Modré byla zahájena výstava Cyril, Metoděj a Veligrad aneb První vyučovací hodina staroslovenštiny.

14.30 - Velehradský rukopis, tedy ruční opis bible, je hotový přibližně z 80 procent, sdělila Petra Číhalová z Římskokatolické farnosti Velehrad, která projekt od letoška organizuje.

Opisuje se překlad Václava Bognera. V uplynulých osmi letech, kdy projekt zaštiťovalo České katolické biblické dílo, lidé opsali pět knih Mojžíšových, Žalmy, prorocké knihy Izaiáš, Jeremiáš, Ezechiel, Daniel, spisy takzvaných 12 malých proroků a mudroslovné knihy. Loni se přepisovaly knihy, které obsahují starozákonní moudrost, Sirachovec a Moudrost. Letos jsou na řadě poprvé texty Nového zákona, a to evangelia sv. Matouše, Marka, Lukáše a Jana. (celý článek si můžete přečíst ZDE, text budeme aktualizovat o fotogalerii a VIDEO)

13.20- Na fotbalové hřiště se dostavil Antonín Panenka a po společném fotografování a autogramiádě začalo finále fotbalových dovedností, které fotbalový mág hodnotí. (VIDEO, FOTOGALERIE)

13.15 - Na hřišti v Modré přistál vrtulník, na jehož palubě byl papežský legát, chorvatský arcibiskup Josif Bozić, s kardinálem Dukou.  Přípitkem slivovicí je přivítali starosta obce Kovářík a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Arcibiskup Bozić se zapsal do pamětní knihy obce. Kolona aut právě odjíždí na Velehrad. (FOTOGALERIE)

12.19 - Čtrnáctý ročník Dnů lidí dobré vůle nabízí i sportovní vyžití. V základní škole odstartoval turnaj tříčlenných družstev ve stolním tenise Propinkejte se až na Velehrad. Více o tomto turnaji se dozvíte ZDE.

11.51 -  V sále kardinála Tomáše Špidlíka ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje se uskutečnila prezentace humanitárního hnutí Na vlastních nohou – Stonožka. Fotografie naleznete ZDE.

10.19 - To, jak se centrum Velehradu změnilo oproti pouti před 2 lety, můžete srovnat na fotografiích ZDE.

9.55 - V kostelíku Cyrilka se dnes ráno otevřela návštěvníkům oslav výstava pojmenovaná Diktatura versus naděje. Na fotografie a celý článěk z výstavy se můžete podívat ZDE.

8.34 - Redaktoři Slováckého deníku jsou na místě dění a očekáváme první informace. Počasí je nádherné a přeje návštěvníkům…

SOUVISEJÍCÍ:

Na Velehradě bude k vidění i relikviář vytvořený vězni

Antonín Panenka: Na Velehrad přijedu s novým kyčelním kloubem