Stává se, že někdo jde na umělé oplodnění, ale plod se neudrží a přijdou o něj? Mají pak třeba další výkon zdarma, nebo jak to je? (Andrea)
Po IVF, stejně jako po přirozeném početí, je riziko abortu (potratu) cca 5%. Riziko stoupá s věkem pacientky. Rozdíly v úhradách nejsou.

Jaké procento žen neotěhotní ani po třech cyklech IVF? (ester
Po třech cyklech IVF otěhotní přibližně 80-85% pacientek.

Pane řediteli, viděl jste tuším polský film Sexmise? Tam se vůbec nerodili chlapci a ženy se nějak uměle oplodňovaly, ale vznikaly pouze ženy. Nedopadneme tak nakonec? (Ivan)
Dle nejhorších prognóz klesnou hodnoty spermiogramu mužů téměř k nule kolem roku 2060. Příroda si však již během evoluce poradila s mnoha problémy. Nechme se překvapit.

Pane doktore, zjišťují si u Vás také muži, zda je dítě skutečně jejich? (Zlíňák)
Tohle vyšetření je možné v Centru prenatální diagnostiky a genetického poradenství Prediko, Zlín.

Existuje nějaký jiný způsob kromě hormonů jak zpravidelnit menstruační cyklus? Lékař mi na bolesti při menstruaci předepsal Proveru, ale jelikož bychom rádi miminko a jelikož jsem si přečetla veškeré negativní účinky (a nebylo jich málo), tak jsem ji ani nezačala brát. Nevím co mám dělat, aby se mi cyklus zpravidelnil a miminko se nám povedlo. (tamee)
Doporučuji navštívit specializované pracoviště - dle výsledků hormonálního screeningu Vám bude vybrána adekvátní léčba.

Dobrý den. Známá byla podle lékařů neplodná, pak se seznámila s kamarádem a pak se jim najednou podařilo normálně splodit dítě. Stává se, že se takto najednou zjistí, že člověk z ničehonic opět "může"? (Martina)
Je možné, že příčina byla na straně předchozího partnera.

Mám syna 8let a 4,5let.První těhotenství bylo v 21letech a druhé ve 25letech.Obě probíhali v pořádku .Nyní je mi 30let,už 6měsíců se snažíme o třetí miminko a nedaří se.V září to budou 2roky co jsem prodělala konizaci čípku a manžel mi často vyčítá že snad právě proto nemohu otěhotnět.Lékař však tvrdí,že tomu tak není a tak se obracím na Vás.Oba kluky jsme měli téměř hned a teď už je to půl rok a nic.Na radu lékaře už na to tak intenzivněji nemyslím a nechávám tomu volný průběh a říkám si ,že mám 2zdravé kluky tak když se nepodaří tak se svět nezaství,ale přece jen by jsme si s manželem přáli ještě jedno a zkusili holčičku. (Jana)
Konizace čípku není důvodem k budoucí neplodnosti. Obecně doporučujeme, pokud se pár snaží o těhotenství jeden rok bez výsledku, navštívit specializované pracoviště ke stanovení příčiny. Někdy se jedná pouze o drobný zásah, umělé oplodnění není vždy nutné. Někdy u muže s postupujícím věkem dochází ke zhoršování spermiogramu.

Panerediteli je mi 32 let a stale nemam to stesti otehotnet byla jsem uz na dvou inseminaci ale nepovedlo se . mam za sebou dve laparoskopie kdy pri jedne mi odebrali vejcovod z duvodu mimodelozniho tehotenstvi . je nutne umele oplodneni? je pravda ze tuto variantu zatim nechavam na uplne posledni.(lenka Kudrnacova)
Umělého oplodnění se není třeba obávat. V ČR se loni narodilo přibližně 2-3% dětí po technikách asistované reprodukce. Vzhledem k Vašemu věku a stavu Vašich vejcovodů bych už asi nečekal.

Jaká vyšetření čekají na ženu, která první dítě hodlá porodit až kolem 35 let? Je nutné se příliš obávat postižení dítěte? V dnešní době totiž ze všech stran čteme a slyšíme varující zprávy o tom, že pokud žena neotěhotní do 30 let, pak už je zkrátka pozdě… Ale mnohdy to prostě dříve nejde. (Budoucí mamka)
Průměrný věk prvorodičky je dnes u nás již cca 30 let. Zcela určitě je nutná pečlivá péče v těhotenské poradně. Doporučoval bych absolvovat integrovaný screening na vrozené vývojové vady plodu ve 12. týdnu gravidity. Jedná se o neinvazivní vyšetření - kombinace vyšetření krve a genetického UTZ vyšetření. Ve Zlíně je Vám k dispozici Centrum prenatální diagnostiky a genetického poradenství Prediko pod vedením primáře Poláka.

Lze si vybrat, zda se po umělém oplození narodí holka nebo kluk? (Jana K.)
Dle zákona ČR to není možné.

Chtěla jsem se zeptat jaká je pravděpodobnost přirozeného početí, když manželův spermogram má takové výsledky, že: Nepohyblivé 74 a normální 18 % a zbytek nějaký defekt, pH: 7,6, koncentrace sper. 81. Podle vyšetření, která jsem absolvovala jsem zdravá. Rovněž by mě zajímalo zda je pravda, pokud mají partneři stejnou krevní skupinu rodí se jim postižené děti.(Evča)
S hodnotami Vámi uvedeného spermiogramu bych se raději obrátim na některé specializové pracoviště našeho typu. Spontánní otěhotnění není nemožné, ale málo pravděpodobné. Partneři se stejnou krevní skupinou nemají větší riziko vrozených vývojových vad plodu.

Pane doktore! Můžu se zeptat, kolik máte dětí a zda byly počaty běžnou přírodní cestou? Zatím sama rodinu nemám, neboť není s kým, ale zajímalo by mě, jak se cítí muž, když se zjistí, že chyba je na jeho straně… Asi záleží na jedinci, ale přesto, mají muži pocit, že zklamali nebo naopak jsou to hrdinové, kteří za to, aby měli svého potomka, bojují? (Zvědavá čtenářka)
Já sám mám čtyřletá dvojčata a jejich početí bylo velmi příjemné. Pokud zjistí muž, že je chyba na jeho straně bývá reakce opravdu někdy problematická. Během posledních let ale už i muži ví, že příčina může být z 50% na straně ženy a z 50% na straně muže.

V dnešní době se razí trend singles, spoustu lidí mnohdy ne svou vinou zůstává bez partnera. Co byste poradil ženě, která je opravdu sama, nemá nikoho, ale touží po vlastním dítěti a biologické hodiny tikají… Systém dobrého kamaráda, rady typu však on se někdy někdo objeví, příp. něco podobného prosím abstrahujme (Singles)
Dle zákona je v ČR umělé oplodnění možné pouze u páru. Není třeba, aby žadatelé byli manželi. Jestli žena, která otěhotní, při porodu určí otce, nebo uvede - otec neznámý - to už nelze ovlivnit. Pokud by ale nějaký "kamarád" souhlasil s rolí imaginárního otce, dle mého názoru velmi riskuje, protože nejsou právní záruky aby ho žena - žadatelka - neprohlásila otcem. Pro běžné provádění oplodnění u "singles" by musela být přijata nějaká nová právní úprava.

Zajímalo by mne, kolik párů se na vás průměrně ročně obrací s pomocí? Čím si vysvětlujete to, že se plození dětí nedaří? (Markéta R.)
Měsíčně se na naši kliniku obrátí cca 60 nových párů, které nemohou otěhotnět.

Chtěla bych se zeptat, jestli je nějaký věkový limit, do kterého se dělá umělé oplodnění? Jak takový proces tělo přijímá např. ve třiceti a ve čtyřiceti, je to rozdíl? A kolik pokusů hradí pojišťovna? (Radka)
Pojišťovny výkony hradí do 39 let + 364 dny. Dle zákona ČR je možno tyto výkony provádět po dobu reprodukčního období života ženy. Horní hranice je omezena doporučením naší odborné společnosti na 45 let.

Za mých mladých let byl spíš opačný problém, a to jak NEotěhotnět. Jak se tenkrát říkalo, stačilo projít kolem pánských trenýrek a už byla v tom. Nepamatuji si ani na jeden pár ze svého okolí a známých, kteří by měli problémy s početím. Co se to za posledních 30 let stalo, dokážete to vysvětlit? (čupr padesátnice)
Celý způsob života "vyspělé" civilizace je z hlediska morfologie člověka nenormální. Stres, škodliviny v okolním prostředí, sedavý způsob života, kouření, oddalování početí prvního dítěte - to vše vede k poruchám plodnosti jak u mužů, tak i u žen.

Mám několik zvědavých dotazů z Vašeho oboru. - Mohu vědět, jakému procentu párů, kteří nemohou přirozenou cestou počít dítě a obrátí se na Vás jste schopni pomoci? - Kolik nejvíce dětí se mamince z oplodnění na vaší klinice zatím narodilo?(myslím dvojčata - trojčata) - Kolik implantujete naráz vajíček ženě? -Myslíte, že je nadohled doba, kdy budete schopni implantovat ženě vajíčko na přání? Chlapec, holčička? A je vůbec z Vašeho pohledu etické, takto pomáhat přírodě? Děláte po oplodnění za nějaký čas i testy, zda miminko je v pořádku, netrpí závažnou chorobou a případně, prokáže-li se takovéto nebezpečí, ukončujete po dohodě s maminkou těhoteství? Děkuji Vám za odpovědi a přeji hodně maminek, kterým pomůžete naplnit většinou největší životní přání. (Janinka R.)
Jsme schopni pomoci cca 90% párům, které nemohou počít potomka. Největší počet dětí po umělém oplodnění na naší klinice: trojčata. Transferujeme max. 2 embrya, u žen po 35 letech a po opakovaných neúspěšných IVF cyklech max 3 embrya. Selekce pohlaví na přání je dle zákona v ČR zakázána. Procento vrozených vývojových vad po IVF je stejné jako po spont. početí.

Dobrý den, zkoumáte nějak IQ dárkyň vajíček a dárců spermatu? Musejí mít aspoň maturitu? (Vašík, Zlín)
U dárců spermií i dárkyň vajíček preferujeme min. středoškolské vzdělání

Jaký je poměr úspěšnosti a neúspěšnosti při umělém početí na klinice ve Zlíně? (Jana A.)
V roce 2008 jsme dosáhli 50,01% těhotenství na embryotransfer a 59,2% při použítí darovaných oocytů (vajíček)

Zajímalo by mne, po kolika neúspěšných pokusech o početí už nedoporučujete další? (Valerie)
Je to velice těžká odpověď. Zdravotní rizika opakovaných IVF cyklů jsou minimální. Většinou limutuje ženu počet úhrad od zdravotní pojišťovny. Dalším rozhodnutím pro zastavení léčby může být psychika žena, protože opakované neúspěšné cykly jsou velmi traumatizující.

Oplodnili byste uměle i single ženu? A co lesbický pár? (Karin)
Dle zákona ČR tento výkon není možný.