Nyní je tamtéž, ale v pozici vedoucího územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování. Jeho podřízení řeší případy od drobných krádeží přes milionové podvody, loupežná přepadení, až po výrobu a distribuci drog. Vystudoval Policejní akademii v Praze a Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze. Řeč je o šestatřicetiletém plukovníkovi Miroslavu Bartysovi. Ten ve středu 21. ledna dopoledne on–line odpovídal na dotazy čtenářů webových stránek Slováckého deníku.

Dobrý den, jak se vyvíjela vaše profesní dráha až do současnosti? Jaké máte vzdělání? Popřípadě jestli jste někdy dělal něco jiného než v současnosti. (Milena, 16.1.2009 9:05)
K policii jsem nastoupil v roce 1992 na obvodní oddělení v Uh. Hradišti. V roce 1995 jsem začal pracovat jako operativec na oddělení obecné kriminality kriminální policie. Zde pracuji doposud. Nyní v pozici vedoucího územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování. Mám Policejní akademii v Praze, titul Bc. a dále Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity v Praze, titul Ing. Můj profesní život je plně spojen s policií.

Domnívám se, že obecně právní znalost občanů je nízká. Co všechno musíme jako občané ze zákona udělat, pokud se staneme svědky např. loupeže, krádeže v obchodě, autonehody, přepadení apod. Člověk většinou volá telefonem policii, ale to může být buď málo nebo pozdě. (čtenář, 16.1.2009 9:13)
Nemyslím si, že by občané měli nízké právní povědomí. Pokud se ptáte na povinnosti, pak oznamovací povinnost má občan u závažných trestných činů uvedených v trestním zákoně. Jedná se spíš o vlastní zájem řádných občanů na odhalení pachatelů trestných činů. V tom případě bychom byli rádi aby nám občané volali veškeré informace k tresným činům nebo přestupkům které se v jejich okolí odehrály. Informace telefonem je pro policii plně postačující, v případě nutnosti se potom na vás sami obrátíme v osobním kontaktu. Rád bych zde využil příležitosti a poděkoval všem lidem kteří lhostejní nejsou a s policií spolupracují.

Jistě jste zažil spoustu zajímavých případů, které by vydaly na několik knih. Nenapadlo vás někdy napsat detektivku? Jaký je vlastně váš vzutah k detektivním příběhům? Může být jejich četba pro kriminalistu něčím přínosná? (Honza, předevčírem 15:50)
Zajímavých případů je skutečně hodně, ale o vydání knihy rozhodně neuvažuji. Sám se na detektivní příběhy v televizi dívám, ale spíše seriály typu Hercule Poirot, Hříšní lidé apod. Seriály typu Miami apod. nesleduji. Četba nebo sledování detektivních příběhů rozhodně neuškodí policistovi, ale na konkrétní řešení a postupy v případu musí kriminalista přijít sám na základě svých vlastních zkušeností a na charakteru konkrétního trestného činu.

Pro přechod na celý ON-LINE rozhovor klikněte ZDE

Celý rozhovor si můžete přečíst v pátek 23. ledna ve Slováckých novinách