„V Uherskohradišťské nemocnici jsem už podruhé. Poprvé jsem tu byl před rokem a půl. Musím říct, že už tehdy to tady na mě zapůsobilo velmi pozitivně. Je to nemocnice okresního formátu, přesně tak, jak by to v nemocnicích v naší zemi mělo vypadat. Svědčí o tom nejen ta čísla a počty spokojených pacientů, ale i to, jaký zájem mají pacienti z okolí se zde léčit,“ potvrdil Petr Fiala.

Přiznal také, že chtěl vidět, jak si hradišťský špitál poradil s covidem.

„Vím, že to byla první nemocnice ve Zlínském kraji, která přijímala covidové pacienty. Zajímalo mě, jak to tady zvládají a musím přiznat, že můj dojem je výborný,“ uvedl premiér.

Vyjádřil se také k takzvané pracovní karanténě, která je zamýšlena v případě dominance omikronu.

Ilustrační foto.
Na cestě k dobré budoucnosti

„V těchto hodinách o tom probíhají jednání. Je třeba to nastavit tak, abychom neochromili chod státu, pokud by nastal nějaký prudší nárůst případů s variantou omikron a současně abychom zabezpečili zdraví lidí, takže budeme hledat rozumné řešení,“ sdělil Petr Fiala v Uherském Hradišti.

Podle informací, které má od odborníků ze zdravotnictví, lze ten největší nárůst varianty omikron očekávat ve druhé polovině ledna.

„Pravda je ale ta, že omikron už tu je, a když se na ta data podíváme, tak postupně ta varianta začíná převažovat u nových případů, samozřejmě se to liší podle jednotlivých regionů,“ konstatoval premiér.

Ředitel nemocnice Petr Sládek neupřesnil, kolik případů s omikronem eviduje Uherskohradišťská nemocnice, doplnil jen, že v současné době mají 25 pacientů hospitalizovaných s covidem, z toho čtyři na plicní ventilaci a nějaké ještě na JIP.

„Momentálně máme 145 zaměstnanců na pracovní neschopnosti. Z toho 52 zdravotních sester a 30 sanitářů. To jsou ta pro nás limitující čísla, která se ukazují jako nejdůležitější, pokud přijde vlna omikronu,“ upozornil Petr Sládek.