Je to samozřejmě velký nepoměr. Přesto ale bude republiková dětská olympiáda největší uherskohradišťskou sportovní akcí roku 2013. Účastníků ve věkovém omezení do šestnácti let mají být necelé tři tisíce. V Hradišti se odbudou některé ze sedmnácti disciplín, slavnostní zahájení her i ceremoniály předávání medailí. V místní sportovní hale vyroste olympijské centrum s akreditacemi.

Dalšími dějišti budou Zlín, Otrokovice, Staré Město, Hluk, jezera u Ostrožské Nové Vsi a Luhačovice.

„Pro pořádání takové akce disponujeme ideálními sportovišti, především městským stadionem. Na něm se uskuteční atletické disciplíny i finále fotbalového turnaje," informoval starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Dá se předpokládat, že město v době konání olympiády neminou občasné dopravní potíže. Nahlášený je prozatím příjezd dvaačtyřiceti autobusů. Přepravu sportovců mezi Uherským Hradištěm a Zlínem bude zajišťovat speciální vlaková linka schválená ministerstvem dopravy o kapacitě jednoho tisíce pasažérů. Olympijské ubytování zajistí více než dvě desítky hotelů, internátů, penzionů či ubytoven.

„Snad si všichni přítomní odvezou dobrý sportovní i společenský zážitek," doufá hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.Vedení hradišťské radnice věří, že olympijským duchem nasákne celé město i s jeho obyvateli. „Žádné vstupné nebude, takže přijít se podívat na různé disciplíny může kdokoliv. Chceme v tomto ohledu spolupracovat se školami, aby jejich žáci chodili ve vyučování fandit, když už bude závěr školního roku s uzavřenými známkami. Středoškoláky a vysokoškoláky zase zapojíme do organizačních činností, jsme již domluveni s děkanem hradišťské fakulty logistiky a krizového řízení Ivo Bartečkem," nechal se slyšet starosta Tichavský.

Celé hry mají vyjít zhruba na 15 milionů korun. Většinu této částky zaplatí Český olympijský výbor, Zlínský kraj a soukromí sponzoři. Uherské Hradiště se na financování bude podílet asi 200 tisíci.

„Radnice tím splňuje koncepci rozvoje sportu a tělovýchovy schválenou v roce 2010, podle níž by město mělo zpřístupňovat sportovní aktivity a záležitosti s nimi spojené co možno nejširšímu spektru lidí," uvedl mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Vedení města může dětskou olympiádu pojmout jako přípravu na v dohledné době nejvýznamnější chystanou sportovní akci fotbalové mistrovství Evropy hráčů do 21 let. To se v roce 2015 uskuteční v Praze, Olomouci a právě Uherském Hradišti.

Co se kde bude konat

Atletika:  Atletický stadion Uherské Hradiště

Plavání: Lázně Zlín

Fotbal: Fotbalový areál Širůch a Rybníček Staré Město, Fotbalový areál Zlín-Vršava, Stadion Miroslava Valenty Uherské Hradiště

Volejbal: Sportovní hala Uherské Hradiště, tělocvična Gymnázia Uherské Hradiště

Basketbal Sportovní hala Zelené Zlín, tělocvična SZŠ a VOŠZ Zlín

Nohejbal: Areál TJ Jiskra Otrokovice

Tenis: Tenisový areál Vršava, Zlín

Veslování a kanoistika: jezero Kunovská tabule (Ostrožská Nová Ves)

Cyklistika: Uherské Hradiště, Staré Město

Triatlon: Otrokovice (Štěrkoviště)

Stolní tenis: Sportovní hala Hluk

Orientační běh: Zlín, Luhačovice

Vzpírání: Zlín-Jižní Svahy

Sportovní střelba: Městská hala Otrokovice

Taneční soutěž: Klub kultury Uherské Hradiště