SLEDUJEME Vlčnovská jízda králů

Přípravy na jízdu králů v tuto chvíli už finišují, nicméně co všechno ještě zbývá dokončit?

V tuto chvíli se například pracuje na Programovém sborníku a rozesílají se organizační harmonogramy pro jednotlivé účinkující. Tedy v kolik má který soubor přijet, kde může zaparkovat, kde bude mít šatnu, kde se ubytuje… Svolává se ještě poslední schůzka s ročníkem, aby se doladily poslední záležitosti kolem samotného průběhu jízdy králů. Škrobí a žehlí se kroje, které Klub sportu a kultury také případným zájemcům půjčuje a připravuje, uklízí se, rozesílají se a vylepují plakáty. Byl už zahájen prodej vstupenek, vystavují se volné vjezdy do obce pro místní obyvatele, kteří je budou potřebovat, a tak dále. Stále je co řešit, protože jsou úkoly, jež mají svůj čas, některé se řeší dříve s předstihem a jiné se musí řešit až těsně před akcí, jiné během jízdy králů a samozřejmě i po ní. S trochou nadsázky se dá říci, že je to téměř kontinuální, nikdy nekončící proces.

Jak probíhal výběr „královského" koně?

Koníka si královská rodina vybrala především podle jeho majitele, Antonína Konečného z Veselí nad Moravou-Milokoště, který je známým a osvědčeným chovatelem koní. Své koníky půjčuje na jízdu králů nejen do Vlčnova a jsou s ním velmi dobré zkušenosti. Koně má vždy dobře připravené a i po lidské stránce je vždy velice ochotný a vstřícný. A jednak také vlastní bílou kobylku klidné povahy, což je pro zdárný a bezproblémový průběh jízdy důležité, aby kůň byl klidný a nestal se nějaký úraz či jiný problém. Krále tudíž poveze, podle slov Ondry, nádherná a hodná bílá kobylka z této stáje, která už měla svou premiéru loni na jízdě králů v Hluku. Spolu s králem si zde koně vybrali i jeho pobočníci František Ulčík a Lukáš Matušík, kteří s ním také společně absolvují tréninky. Zvykají si tak na sebe i koně, kteří pojedou všichni tři v těsné blízkosti vedle sebe jízdu králů.

Zdroj: Youtube

Podařilo se letos sestavit skupinu legrútů jen z osmnáctiletých chlapců?

V letošním roce pojede jízdu králů patnáct z celkového počtu sedmnácti chlapců v ročníku a jedná se pouze o osmnáctileté mladé muže.

Na co se tedy mohou návštěvníci jízdy králů letos těšit?

Folklorní vystoupení se konají jak na pódiích přírodního amfiteátru ve středu obce, tak i jinde po obci u památkových usedlostí, na návsi, v parku, v Klubu sportu a kultury. Prodejem rukodělných výrobků v rámci jarmarku a ukázkami tradičních rukodělných postupů ožívá náves, park, ulička pod kostelem i tradiční památkové usedlosti, v Galerii na Měšťance. I v areálu parku jsou instalované výstavy, středem obce prochází krojový průvod, takže programy jízdy králů doslova ožívá celá obec. K těm opakovaně nejvyhledávanějším patří například sobotní Předání vlády králů, volná zábava při muzikách v búdách Do bílého rána, v neděli Zpívání pro krála, jehož hlavní část je tematicky věnovaná vztahu malíře Joži Uprky a Vlčnova, nebo Jarmark lidových výrobků, krojový průvod s jízdou králů. Velké pozornosti se těší i další velice zajímavé programy a dá se říci, že mnohé si již vytvořily okruh svých stálých diváků jako například regionální kolo soutěže tanečníků verbuňku Verbíři z Uherskobrodska, letos se koná již desátý ročník, nebo výstavy v galerii, ukázky tradičních řemesel v usedlostech, Zpívání po dědině s mužskými a ženskými sbory a dechovými i cimbálovými muzikami, Muzikanstká rozlúčka při dechových hudbách apod.

Hlucká jízda králů a kunovické banderium letos vyrazily předvést ukázku jízdy do Prahy. Mrzí vás, že se s nimi Vlčnov nemohl účastnit?

Vlčnov o tom takto neuvažuje, jestli nás něco mrzí, či ne. Nemáme momentálně ani příliš času se tímto zabývat, plně nás zaměstnává finiš příprav jízdy králů ve Vlčnově, a to je i hlavní důvod neúčasti zástupců vlčnovské jízdy králů v Praze. Je také pravda, že jízda králů z Vlčnova se v Praze při výjimečných událostech již několikrát prezentovala a přejeme tento zážitek i zástupcům jízd králů z Hluku, Kunovic a Skoronic. Fenomén zvyku jízdy králů je jen jeden, i když každá obec, kde se zachovává, udržuje svou osobitou tradici charakteristickou pro danou obec. Není tedy nezbytně nutné, aby zde byla představována každá podoba tohoto zvyku, ale jízda králů jako taková. A to jistě bude důstojné a reprezentativní.

Šest důvodů, proč o posledním květnovém víkendu navštívit VlčnovPřehlídka verbířů: Mimořádnou podívanou bývá páteční regionální soutěžní přehlídka verbířů z Uherskobrodska. Letos to bude 10. ročník v podání tanečníků verbuňku. Účinkovat mají cimbálová muzika Mladí Burčáci, verbíři a hosté. Klub sportu a kultury od 20 hodin.
Oživené památky: 
V památkových usedlostech mohou návštěvníci v sobotu spatřit výrobu růžiček na výzdobu koní, kochat se detaily při malování ornamentu na keramiku, háčkování nebo pentlení vlčnovského věnce. Domky č. p. 65, 739 a 57 od 14 hodin.
Vitajte ve Vlčnově: 
Folklorní pořad představí v sobotu místní folklorní soubory Čerešničky, Vlčnovjánek, Šohajek, Vlčci, Vlčnovjan, mužský sbor Vlčnov, Vlčnovské búdové umělkyně, cimbálovou muziku Čardáš a folklorní soubor Kopaničiar z Myjavy. Amfiteátr V Jamě od 16 hodin.
Předání vlády králů: 
Jde o působivý sobotní pořad, kde účinkují družina legrútů ročníku 1997, děvčata ročníku 1997, král roku 2014 František Šobáň a král roku 2015 Ondřej Mikulec. Zahraje také cimbálová muzika Čardáš i folklorní soubor Vlčnovjan. Klub sportu a kultury od 20 hodin.
Jízda králů: 
Mimořádně působivý bývá nedělní rituál jízdy králů. Ten je zážitkem od samotného začátku, kdy král usedá na koně, až do jeho závěru. Jízda královské družiny vesnicí a atmosféra kolem ní je úžasná. Obchůzka obcí začíná od 11.30 hodin.
Krojový průvod: 
Dalším z folklorních vrcholů bude nedělní krojový průvod souborů a sborů ze Zlína, Kozojídek, Hroznové Lhoty, Ostrožské Nové Vsi, Ratíškovic či z Uh. Brodu. Procesí půjde do amfiteátru, kde vyvrcholí vystoupením zúčastněných. Začátek ve 14.30 v Masarykově ulici.

 Celý rozhovor si můžete přečíst v pátek 22. května ve Slováckých novinách