„Přišli jsme sem hned po jedenácté hodině dopoledne a podařilo se nám ochutnat většinu piv, které jsou tu na čepu. Já osobně musím vyseknout poklonu za speciálovou šestnáctku Jarošovský Rochus. Ten se panu sládkovi moc vyvedl,“ řekl Deníku Tomáš Švábek, který zavítal na Jarošovský Oktoberfest spolu s dalšími třemi kamarády z uherskohradišťských Štěpnic.

Mezi přítomnými nechyběl ani Zlíňan Jan Keprda se svojí partnerkou. Ti na Slovácko vyjíždějí pravidelně, nejen za pivními ochutnávkami, ale také kvůli vínu či do Starého Města za tancem.

„Dal jsem si tu šestnácku, čtrnáctka byla také dobrá, ale pak jsem zkusil dvanáctku a u též už zůstanu. Líbí se nám tady a určitě si i zatančíme, až budou hrát nějakou naši oblíbenou písničku,“ usmál se Jan Keprda těsně před tím, než jej muzikanti z kapely Sekec přilákali na taneční plac hitem Richarda Krajča.

Podle marketingové manažerky Jarošovského pivovaru Gabriely Uherkové bylo svatováclavské sobotě v areálu pivovaru k mání sedm druhů jarošovských piv, z toho tří speciálů v podobě pšeničné jedenáctky, šestnáctistupňového Rochusu, uvařeného na počest sv. Václava i sv. Rocha, či nejsilnější osmnáctky.

„Největší poptávka bývá po jedenáctce Jura. Zájem se v poslední době zvýšil také o náš dvanáctistupňový ležák, který letos získal ocenění Regionální potravina Zlínského kraje. Na Oktoberfest mohlo během celého dne zavítat kolem dvou tisíc lidí,“ uvedla Gabriela Uherková. Jarošovský pivovar je podle ní schopen ročně vyrobit 10 tisíc hektolitrů piva. Loňský výstav činil 4,7 tisíce hektolitrů a letos by měl podle Uherkové překročit pětitisícovou hranici.

HOUBOVÁ EXPOZICE. Na 13. výstavě hub na Salaši byly k vidění velmi chutné exempláře, ale i houby, které se dají jíst jen jednou.
Sportovní areál na Salaši rozkvetl o víkendu houbami
CHVÁLA HROZNŮM. Návštěvníky boršické vinařské akce přilákaly nejen burčák a vína, ale také folkloristé, zpěváci, muzikanti a sličné dívky, které se zhostily šlapání hroznových bobulí.
Šlapání hroznů není u vinařů vidět. V Boršicích je šlapaly dívky už popáté

Vaření piva v pivovaru v Jarošově se datuje od roku 1688. Jeho výstavbě předcházel rozsáhlý požár v Uherském Hradišti, který poničil tehdejší městský pivovar v dnešní Hradební ulici. Na to se magistrát rozhodl vybudovat zcela nový, modernější pivovar v poddanské vsi Jarošov. Místo bylo zvoleno z několika důvodů.

Především se tam nacházely bohaté zdroje kvalitní pitné vody a také přítomnost řeky Moravy byla stěžejní, jelikož představovala laciný zdroj vody a ledu využitelného k průmyslovým účelům. Vesnice navíc patřila městu Uherské Hradiště a ležela v blízkosti frekventované silnice do Napajedel.

Původní Jarošovský pivovar přežil tři století, dvě světové války, osudným se mu však stal rok 1997, po deseti letech vykazování velkých ztrát a postupného propouštění jeho zaměstnanců. Posledním hřebíčkem do jeho pomyslné rakve byly povodně v červenci 1997. Dne 31. prosince téhož roku byl pivovar zcela uzavřen.

Na jaře roku 2012 se jej rozhodla firma Heineken, které pivovar patřil, prodat. V roce 2013 jej koupil podnikatel Radislav Vymyslický a od té doby prostory pivovaru slouží k výrobě výtahů.

Výroba piva pod taktovkou společnosti Jarošovský pivovar a.s. se do Jarošova vrátila v roce 2015 - jen o pár set metrů dál od původního pivovarského areálu.

Motocyklistu sestřelil balík sena padající z valníku
Motocyklistu sestřelil balík sena padající z valníku