Pokud žádný z kandidátů neobdrží víc než padesát procent hlasů, bude následovat druhé kolo. V tom se utkají dva finalisté. V obvodu číslo 80 však už z prvního kola dosud žádný kandidát nevzešel.

Volební obvody chápe málokdo

„Magistrát města Zlína plní veškeré volební úkoly pro volební obvod číslo 80. V samotném Zlíně se však v tomto termínu volit nebude. Město spadá do senátního obvodu číslo 81, kde budou probíhat senátní volby až v říjnu, společně s volbami komunálními," uvedl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Do letošních voleb se původně přihlásilo rekordních deset kandidátů. Nakonec budou lidé volit jen z devíti možností. „Svou kandidaturu jsem se rozhodla stáhnout," potvrdila Anna Grabowská, písmoznalkyně z Prahy, kterou nominovala Česká strana národně sociální.

I tak je však devět kandidátů dosavadním rekordem. Nejméně zájemců bylo v roce 2000. Tehdy kandidovaly pouze čtyři osobnosti.

Řada lidí nechápe princip rozdělení senátních obvodů. Obvody totiž absolutně ignorují historické či etnografické rozdělení regionů.

„Údiv lidí docela chápu. Ministerští úředníci potřebovali rozdělit obvody tak, aby měly přibližně stejný počet voličů. Po pravdě k rozdělení došlo po prostém pohledu do mapy, aniž by kterýkoliv úředník řešil historické rozdíly," pokusila se osvětlit Alena Gajdůšková, předsedkyně Senátu.

Volby do Senátu nepatří mezi ty s tradičně velkou volební účastí. Dosavadním rekordem je pětačtyřiceti­procentní účast v roce 2006. Hned o týden později, ve druhém kole, byla však účast pro změnu rekordně nízká. Finalisté Jana Juřenčáková a Jiří Stodůlka přilákali k urnám pouhých patnáct procent oprávněných voličů.

Všeobecně se ale účast pohybuje v prvním kole mezi 30 a 40 procenty. Ve druhém kole pak většinou jen kolem
pětadvaceti procent. Rekordního volebního výsledku v tomto obvodu dosáhl v roce 2012 Tomio Okamura. Hlas mu v prvním kole dalo více než 11 tisíc voličů. Ve druhém kole pak překonal metu 17 tisíc hlasů.

Senátní obvod č. 80 Zlín je tvořen jižní částí okresu Zlín ohraničenou na severu obcemi Tlumačov, Otrokovice, Tečovice, Oldřichovice, Karlovice, Lhota, Bohuslavice u Zlína, Březnice, Březůvky, Provodov, Horní Lhota, Slopné, Loučka, Haluzice, Vlachovice, Brumov-Bylnice a severní částí okresu Uherské Hradiště ohraničenou na jihu obcemi Lopeník, Bánov, Uherský Brod, Drslavice, Hradčovice, Nedachlebice, Bílovice, Topolná, Babice, Sušice, Traplice a Jankovice.

Devět jich chce senátorské křeslo…jen jeden ho dostane

Volby do senátu ve volebním obvodu číslo 80 proběhnou už tento víkend. Pokud se v prvním kole nerozhodne, bude se o novém senátorovi hlasovat ještě i o týden později. Jak by kandidáti volili v případě rušení poplatků ve zdravotnictví, zda by přijali euro či jaký mají názor na církevní restituce? Deník vám přináší přehled názorů k tématům, o kterých se ve společnosti diskutuje.

1. V jaké míře by se měly platit regulační poplatky ve zdravotnictví?

2. Mělo by se zasahovat do již vyřešených církevních restitucí?

3. Jste pro opětovné zavedení nemocenské v prvních třech dnech nemoci?

4. Měly by mít homosexuální páry možnost adoptovat děti?

5. Jste pro zavedení měny euro v České republice?

Pavel Talaš

Pavel Talaš, Napajedla, kandiduje za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury jako nestraník

Strana: kandiduje za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury jako nestraník

Věk: 68 let

Rodinný stav: ženatý, 2 děti

Vzdělání: vysokoškolské

Bydliště: Napajedla

Zaměstnání: lékař

Současný majetek: rodinný dům, automobily v řádové hodnotě několika set tisíc

1. Regulační poplatky za pobyt v nemocnici či na pohotovosti jsou protimluv, jelikož pokud máte úraz a jedete na pohotovost, pak je asi nesmyslné vás od ošetření odrazovat či dokonce trestat poplatkem. Pokud někdo pohotovost zneužije, pak sloužící lékař to může na místě vyhodnotit.

2. Nejde o restituce, ale o způsob financování církví. Co bylo ukradeno, to se má vrátit ale je fér, aby se vracelo jen ukradené. Jsou tu církve, které žádný majetek neměly a na úkor katolíků dostávají náhrady, aby měly z čeho financovat činnost. Správně by bylo fér, aby si takové církve, které žádný majetek neměly, financovali například jejich věřící.

3. Ne, protože tady naopak to svůj regulační smysl má.

4. To je na dlouhou diskusi, dítě má mít tátu a mámu aby poznalo mužský i ženský vzor, jinak ho to poznamená na celý život a je jedno, zda jde o dítě z homosexuální rodiny, nebo z rozvedené heterosexuální. Ale je také fakt, že dětem ve slušné jakékoli rodině je lépe než v dětském domově.

5. V tuhle chvíli ne přestože ČNB dělá vše pro to, aby naši měnu podkopala.

(Ve středečním vydání 8. ledna tištěného vydání Deníků ve Zlínském kraji jsme v předvolebním přehledu na stranách 6 a 7 nedopatřením mylně uvedli, že se kandidát na senátora Pavel Talaš za Hnutí Úsvit přímé demokracie odmítl vyjádřit ke svým majetkovým poměrům. Přitom Deníku pro otázku o majetku odpověděl. Za chybu se panu Pavlovi Talašovi i čtenářům omlouváme.)

Jana Juřenčáková

Jana Juřenčáková, Rokytnice, NEZÁVISLÍ.

Strana: hnutí NEZÁVISLÍ

Věk: 51 let

Rodinný stav: vdaná, dvě děti

Vzdělání: vysokoškolské

Bydliště: Rokytnice

Zaměstnání: předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR

Současný majetek: rodinný dům z roku 1985 v hodnotě cca 1,5 milionu Kč, rodinný dům z roku 1998 v hodnotě cca 1,5 milionu Kč, byt v Brně v hodnotě cca 1,8 mil. Kč

1. Za pobyt v nemocnici 100 Kč/den, protože i doma se každý stravuje, za návštěvu pohotovosti 90 Kč jako dosud, poplatek za návštěvu u lékaře a v lékárně zrušit a nahradit je zvýšenou platbou od zdravotních pojišťoven. Ty, kteří nemají kromě sociálních dávek žádný příjem, od poplatků osvobodit.

2. Do schválených církevních restitucí by se dle mého názoru nemělo zasahovat, protože případné soudní spory by mohly vyjít ČR dráž než církevní restituce.

3. Od 1. ledna 2014 budou zaměstnavatelé hradit zaměstnancům nemocenské dávky už jenom 14 dnů místo 21, stejně jako tomu bylo do roku 2010, takže jsem pro to, aby byly zaměstnancům propláceny opětovně i první tři dny nemoci. Pro zaměstnavatele by to bylo pořád méně než v letech 20112013.

4. Děti by měly žít v první řadě v rodině, přesto mnoho dětí tuto možnost nemá. Dle současných zákonů mohou o adopci dětí žádat jednotlivci či manželé. V ústavních zařízeních je spousta dětí, které rodinu také potřebují, proto bych rozšířila možnost adopce i na registrované partnery.

5. Jsem rozhodně proti zavedení eura jako tuzemské měny. Od našeho vstupu v roce 2004 se v EU po přijetí Lisabonské smlouvy podstatně změnila situace, proto chci, aby se k přijetí eura mohli vyjádřit všichni občané v referendu. Já osobně jsem pro přijetí Lisabonské smlouvy nehlasovala.

Radomír Rafaja

Radomír Rafaja, Zlín, KSČM

Strana: KSČM

Věk: 69 let

Rodinný stav: ženatý, 2 děti

Bydliště: Zlín

Vzdělání: vyučen

Zaměstnání: penzista

Současný majetek: nevlastní žádnou nemovitost, osobní automobil z r. 1995 vlastní manželka, cenné papíry nemá žádné, podíly ve firmách nemá

1. Každý občan by měl platit zdravotní pojištění. Všechny regulační poplatky by měly být zrušeny. Zeptejme se, jak to dělaly vlády před rokem 1989.

2. Církevní restituce jsou jeden velký podvod. Proto s tímto rozhodnutím vláda pana Nečase tak rychle pospíchala. Navrhuji, aby o těchto restitucích občané sami rozhodli v referendu. Je přece demokracie!

3. Pokud si občan platí zdravotní pojištění, tak v každém případě ano. Jestli se nemýlím, tak naši ústavní činitelé mají 100 % nemocenských náhrad po všechny dny nemoci. Jsou snad něco jiného než každý jiný občan v naší zemi?

4. V žádném případě s adopcí dětí pro homosexuální páry nesouhlasím. Děti by měli vychovávat rodiče, kteří je přivedli na svět, tedy muž a žena. V případě adopce tyto děti svěřit do výchovy plnohodnotné rodině - muži a ženě.

5. Na tuto otázku vám odpovím velmi rychle. Jestliže budou mít všichni občané včetně důchodců takové příjmy, jako mají občané v jiných zemích směrem na západ a naše vláda to stihne, tak zítra ráno od 6 hodin. Už se všichni na to těšíme.

Luděk Maděra

Luděk Maděra, Zlín, kandiduje za Českou pirátskou stranu jako nestraník.

Strana: kandiduje za Českou pirátskou stranu jako nestraník

Věk: 70 let

Rodinný stav: rozvedený, bezdětný

Vzdělání: vysokoškolské

Bydliště: Zlín

Zaměstnání: důchodce

Současný majetek: 5/8 domu Vranovská, Brno, ½ domu Cejl, Brno (získané v restituci), ½ rekreační chalupy s pozemky, Škoda Felicia z roku 1963

1. Zrušení regulačních poplatků je jeden ze slibů ČSSD, že občanům budou létat pečení holubi do huby. Nemocnice ve Zlíně a Kroměříži jsou na pokraji insolvence. Možná by otázka měla znít: Jste pro zrušení poplatků i za cenu, že vaše nemocnice zkrachuje? S poplatky se nemělo hýbat.

2. Zbytečná otázka. Církevní restituce byly uzavřeny smlouvou mezi státem a církvemi a již od dob starého Říma, tedy 2000 let, platí, že smlouvy musí být plněny. Politické strany mohou slibovat změnu smlouvy nebo referendum, bez souhlasu církví není možné nic změnit.

3. Obdobná situace jako u otázky č. 1. Zase slib ČSSD, bez toho, že by věděli, odkud se peníze na tuto změnu vezmou. Bohuslav Sobotka již jednou musel po volbách přiznat, že sliby ČSSD byly nereálné.

4. V první řadě je třeba zvážit, co je výhodnější pro dítě, jestli žít v dětském domově, v heterosexuální rodině, kde je nechtěné a nemilované, nebo žít v náhradní rodině, i když to bude homosexuální pár. Možná, že společnost je již připravena akceptovat dvě lesbické ženy vychovávající dítě, ale obávám se, že společnost není doposud připravena akceptovat dva muže.

5. Zavedení eura by pravděpodobně přineslo více záporů než kladů. V současné době pro zavedení eura nejsem.

Libor Lukáš

Libor Lukáš, Pitín, ODS.

Strana: ODS

Věk: 52 let

Rodinný stav: ženatý, 2 děti

Vzdělání: středoškolské

Bydliště: Pitín

Zaměstnání: stavební technik, předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě

Současný majetek: rodinný dům, rodinný vůz Peugeot, podíl ve firmě podniká cca 22 let, hodnota podílů není tržně oceněna

1. Například pobyt v nemocnici 70 Kč/den, návštěva pohotovosti 90 Kč. Stručné zdůvodnění: aby zdravotnické zařízení získalo příspěvek na stravu pacienta a na nezbytné režijní náklady a aby pacient věděl, že služba není zadarmo.

2. Považuji tuto otázku za uzavřenou záležitost. Pokud by se dohodly všechny subjekty, kterých se problematika týká, že se o dané záležitosti bude dále jednat je to pak na jejich společné vůli.

3. Muselo by se však nejdříve vyřešit, kdo to bude platit.

4. Jsem proti tomu.

5. V současné době pro to nejsem.

Patrik Kunčar

Patrik Kunčar, Uherský Brod, KDU-ČSL.

Strana: KDU-ČSL

Věk: 40 let

Rodinný stav: ženatý, 3 děti

Vzdělání: vysokoškolské

Bydliště: Uherský Brod

Zaměstnání: starosta města

Současný majetek: rodinný dům cca 2,5 milionu Kč, zahradní chatka cca 150 tisíc Kč, Škoda Octavia cca 60 tisíc Kč

1. Osobně bych nerušil poplatek za hospitalizaci v nemocnici. Všichni si jsou vědomi, že je to poplatek za jídlo a energii. Nerušil bych ani poplatek za návštěvu pohotovosti zabraňuje jejímu zneužívání a podporuje prevenci. Poplatky za recept a u lékaře bych zrušil.

2. Církevní restituce jsou pro mě uzavřenou kapitolou. Je tady schválený zákon, který posuzoval i Ústavní soud. Jsou uzavřeny smlouvy mezi státem a církvemi. Současnou medializaci vnímám pouze jako odvádění pozornosti od jiných, závažnějších problémů, které by měli politici urychleně začít řešit.

3. Ne. I když je toto opatření nepopulární, zabránilo mnoha případům zneužívání, když se lidé tak říkajíc hodili na den či dva marod. Myslím, že by to tak mělo i zůstat a neměnit to.

4. Ne. Není pro to důvod. Na adopce čekají heterosexuální páry řadu měsíců. Je třeba pracovat na tom, aby děti nekončily tak často v ústavech, protože je mnoho rodin, které by o takové děti stály.

5. Někdy v budoucnu asi ano, ale v současné ekonomické a společenské situaci na to není vhodná doba.

Zuzana Lapčíková

Zuzana Lapčíková, Topolná, STAN.

Strana: STAN

Věk: 45 let

Rodinný stav: vdaná, tři děti

Vzdělání: vysokoškolské

Bydliště: Topolná

Zaměstnání: hudebnice, pedagožka

Současný majetek: rodinný dům v Topolné, vinohrad v Topolné, rodinný dům v Brandýse nad Labem, spoluvlastnictví s manželem na hypotéku, Ala Bohemica, s.r.o. 100% podíl

1. Regulační poplatky ve zdravotnictví chápu jako nástroj k motivaci občana, aby pečoval o své zdraví. U lidí v produktivním věku bych je neměnila, navíc je možné sjednat pojištění například na pobyt v nemocnici. Stejně jako u dětí je ale nutné tyto otázky stále otevírat a řešit v případě důchodců.

2. Ne. Podporuji myšlenku odluky církví od státu. V moderní společnosti 21. století, kdy stát nepřijímá náboženský světonázor jako státní doktrínu, je tento postoj jediným smysluplným řešením. Je nutné stále otevírat veřejný dialog státu a církví v sociálních otázkách, protože pomoc celé naší společnosti stále není dostatečná.

3. Ne. Stát nepatří nikomu jinému než jeho občanům a bohužel náš stát si v současnosti nevede hospodářsky tak dobře, aby si to mohl dovolit.

4. Ačkoliv jsem po léta koncertovala na charitativních koncertech a beneficemi podporovala děti z dětských domovů, jsem bytostně přesvědčená o tom, že adekvátním prostředím pro vývoj dítěte je rodina. A dnes, kdy se u nás každé druhé manželství rozpadá, si už snad nemusíme zastírat, že rodina má mnoho podob.

5. Pokud si páni finančníci s námi hodlají takto zahrávat, jak ke konci loňského kalendářního roku, tak raději okamžitě.

Jiří Remeš

Jiří Remeš, Otrokovice, Strana svobodných občanů.

Strana: Strana svobodných občanů

Věk: 45 let

Rodinný stav: ženatý, 2 děti

Vzdělání: středoškolské

Bydliště: Otrokovice

Zaměstnání: majitel realitní kanceláře

Současný majetek: spolumajitel rodinného domu v ceně 2 až 3 miliony Kč, majitel osobního automobilu Honda F-RV v ceně cca 300 tisíc Kč.

1. V současném systému jsem pro platbu za pobyt v nemocnici ve výši ceny stravy, maximálně za dobu 30 dní. Platbu za pohotovost bych rozdělil, např. návštěva pohotovosti 1x za 12 měsíců by byla zdarma, návštěva 23x za rok za poplatek 100 Kč a každá další návštěva za např. 500 Kč.

2. Po odsouhlasení zákona a ve chvíli, kdy se již majetky vrací, nejsem přítelem dalšího zásahu do restitucí. Snad jen doba placení a výška odškodnění. Tedy zaplatit méně za nevydaný majetek a přistoupit k celkové odluce církve dříve třeba již za 5 let. Mnohem více než církevní restituce mně vadí ku příkladu dotace do solární energie.

3. Jsem pro opětovné zavedení nemocenské od prvního dne nemoci. Jsem ale i pro celkovou transformaci zdravotnictví a tam si pak dovedu představit situaci, že podmínky nemocenské bude mít každý pojištěnec sjednané individuálně.

4. Děti by měly vyrůstat v rodině a rodinou je otec s matkou a s dětmi. Nikoliv dva otcové nebo dvě maminky. Jsem proti adopci dětí homosexuálními páry. Jsem zastáncem klasického modelu rodiny.

5. V žádném případě! Koruna nám v současnosti dává významnou šanci na slušné žití a přežití v Evropě. Pravda, intervence ČNB nemile překvapila všechny občany, ale i tak jsem pro zachování koruny. Zavedení eura byla chyba.

Milena Kovaříková

Milena Kovaříková, Brumov-Bylnice, ČSSD.

Strana: ČSSD

Věk: 55 let

Rodinný stav: vdaná, 2 děti

Vzdělání: vysokoškolské

Bydliště: Brumov-Bylnice

Zaměstnání: předsedkyně výboru Zastupitelstva Zlínského kraje

Současný majetek: automobil Škoda Fabia, ½ rodinného domu, ½ garáže, ½ chaty, podíl 1/180 v Singulární společnosti Brumov

1. Stát by měl garantovat dostupnou bezplatnou zdravotní péči všem svým občanům bez rozdílu pohlaví a věku. Při pobytu v nemocnici by pacienti měli, dle mého názoru, zaplatit příspěvek na stravu v nemocnici. Obdobný výdaj by stejně zaplatili, i kdyby v nemocnici nebyli.

2. Ještě nejsou státem zaplaceny všechny výměry vrácených pozemků z restitucí před 20 lety a jsou tady další restituce, církevní, které v době krize již schválil Ústavní soud. Není mi jasné, komu prospěje ekonomická samostatnost církví. Rozhodně nepodporuji překotné a nejasné navracení majetků církvím. Již přijatý zákon by měl být odložen.

3. Ano. Po předchozím projednání se zástupci Tripartity (vláda, zaměstnavatelé a odbory).

4. Adoptovat ne. Nicméně v odůvodněných případech si umím představit například pěstounskou péči vykonávanou párem stejného pohlaví.

5. S ohledem na problémy eurozóny a skepsi občanů určitě ne. Česká republika není na tento krok ještě připravena. V zájmu sjednocení evropského prostoru nás však v budoucnu zavedení eura zřejmě nemine.