Od sobotního rána vládlo v Chřibech téměř naprosté bezvětří, z azurové oblohy se na příznivce toulek zasněženou přírodou usmívalo sluníčko, které lákalo k výšlapu po dvou turistických trasách v okolí Břestecké skály. Poněkud jiný úmysl ale měli ti, kteří se nechali do břestecké sportovní haly zlákat nikoliv registrací k výšlapu do přírody, ale přišli si jen pošmáknout na zabijačkových dobrotách, nebo si je odnést v tašce do svého domova.

„Na putování okolím Břestecké skály jsme dnes zaregistrovali 520 lidí různého věku. Byla mezi nimi dokonce i jedna turistka polských Katowic. Stejný počet lidí ale přišel do Břestku pouze na zabijačku," informovala Petra Štulírková.

Na vyhledávanou turistickou akci vyrazili už třicet minut po páté hodině turisté z Huštěnovic. „S turisty z Hradiště jsme pak odjeli autobusem na Velehrad a odtud jsme šlapali devadesát minut do Břestku," svěřil se František Čevela, předseda Klubu českých turistů Uherské Hradiště.

V břestecké sportovní hale se setkal s nestory české turistiky, Vojtěchem Rosůlkem ze Starého Města, nejstarším turistou na Slovácku i v republice, který v polovině února oslaví čtyřiadevadesátiny, ale také s třiaosmdesátiletou Hradišťankou Evou Hohausovou.

„Máme radost, že jsme se této akce dožili a mohli se na ní setkat se svými kamarády, potřást si s nimi rukou, ale i symbolicky připít lokem slivovice," nechaly se slyšet turistické legendy. K nejmladším účastnicím patřila dvouletá Elizabet Švrčková z Uherského Hradiště.

„S dcerou jdeme na výšlap poprvé, ale kolem Břestecké skály jsme s přítelem Vlastislavem Švrčkem šlapali už několikrát," svěřila se Marina Šestáková.

Břestecký pochodˇák si už podeváté nenechal ujít turistický oddíl z firmy Alucast Tupesy.

„Na každou turistickou akci jdeme s velkou chutí a láskou. Jsme turističtí srdcaři," utrousila sebejistě Marie Malinová ze Zlechova. Nejeden z účastníků pochodu mohl ve sportovní hale obdivovat vandrovní knížku Jindřicha Macha (76) z Jalubí. „S mými osmi ,vandrbuchy´, do nichž zaznamenávám každou túru, její název, datum, počet ujitých kilometrů, počasí a přidávám fotky, jsem procestoval evropské země a ročně s nimi našlapal 1000 kilometrů," svěřil se jalubský turista.

„Pro účastníky letošního putování okolím Břestecké skály jsme připravili nejrůznější zabijačkové dobroty z 1100 kilogramů vepřového masa. Nezbylo ani sousto," potvrdil Petr Stýskal, jeden hlavních z pořadatelů akce a předseda správní rady SFK Target Břestek. K dobré chuti vyhrávala pochodníkům ve sportovní hale country skupina Telegraf.

ČTĚTE TAKÉ

Sloní ucho. Dvoukilový řízek spořádal nejrychlejší jedlík za hodinu a 25 minut

Čokoládu vzali ve Zlíně útokem. Chutnala celá hala