„Město Uherské Hradiště silvestrovský ohňostroj nepořádá a neplánuje jej ani na Nový rok 2023. Novou výzdobu dostane hlavní vánoční strom na Masarykově náměstí, jinak je ale vánoční výzdoba města stará sedm let. V jejich průběhu byla několikrát doplněna o nové prvky,“ reagoval na dotaz Deníku mluvčí radnice v Uherském Hradišti Jan Pášma.

Ve Starém Městě upořádají jako obvykle místo novoročního ohňostroje ohňostroj Mikulášský, a to 5. prosince.

„Vypukne po nadílce na náměstí Velké Moravy a rozsvícení vánočního stromu. Na Nový rok ohňostrojovou kanonádu neplánujeme,“ potvrdil staroměstský starosta Martin Zábranský.

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se v úterý 5. prosince uskutečnil Mikulášský rej.
Advent v Hradišti: jarmarky, koncerty kapel, Mikulášský rej i Ježíškova dílna

Vzhledem k cenám energií nebudou ve Starém Městě instalovat vánoční výzdobu ve vedlejších ulicích.

„Světelná výzdoba bude pouze na hlavním průtahu Starým Městem. Ozdobeny budou také vánoční stromy, před radnicí a na náměstí Velké Moravy. Oba jsou živé a výzdoba na nich bude svítit do Tří králů,“ informoval Martin Zábranský.

Sváteční výzdoba města bude rozsvícena až v pátek 16. prosince a zářit bude do 6. ledna. Tedy kratší dobu než dříve.

“Věřím, že se i tak podaří navodit vánoční atmosféru a zpříjemnit občanům Starého Města prožití svátků,“ míní staroměstský starosta.

Rozhodnuto o novoročním ohňostroji ještě není v Uherském Brodě, vánoční výzdoba v Komenského městě však podle mluvčí radnice Elen Sladké bude v podobném duchu jako v minulých letech.

Kateřinský jarmark v Uherském Brodě. Ilustrační foto
Kateřinský jarmark v Brodě nabídne koncerty i rozsvícení vánočního stromu

Bez ohňostroje, ale s novými ozdobami

Město Bojkovice žádný ohňostroj nechystá ani letos. Na tamním Tillichově náměstí ale k vánočnímu stromu, adventnímu věnci a betlému přibudou dva velké vánoční zvony. Vyrobila je místní zámečnická dílna.

„Jedná se o dekorativní zvony drátové konstrukce o výšce zhruba jednoho metru, obalené zelení a vánočním osvětlením. Cena se pohybuje v jednotkách tisíců korun, protože jsme je vyrobili svépomocí,“ upřesnil bojkovický starosta Petr Viceník.

Ani v Uherském Ostrohu novoroční ohňostroj nepořádají. Přikoupili ale nové ozdoby na vánoční strom.

„Bylo to v hodnotě desítek tisíc korun, minulé vedení loni vánoční ozdoby nepořizovalo,“ uvedl ostrožský místostarosta Tomáš Bravený.

Novoroční ohňostroj nebude podle starosty Davida Hájka ani v Hluku, o investici do vánoční výzdoby tu neuvažují.